×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają renesans

Autor: PAP 03 października 2020 10:06

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają renesans Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają renesans/ fot. shutterstock

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają renesans; polska wieś rozwija się, unowocześnia, to w dużym stopniu zasługa kobiet, które dbają też o pielęgnowanie tradycji - mówiła w piątek w Lublinie małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama uczestniczyła w Lublinie w gali finałowej regionalnego konkursu dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich pod hasłem "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa".

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że tradycja Kół Gospodyń Wiejskich sięga XIX wieku. "Obecnie przeżywa renesans" - podkreśliła.

"W ostatnim czasie są panie liderkami swoich społeczności, animatorkami życia społecznego w swoich małych ojczyznach. To właśnie dzięki zaangażowaniu pań, dzięki niezwykłej energii, dzięki temu, że potrafią panie podejmować szybkie i trafne decyzje, znają potrzeby swojego środowiska, polska wieś wspaniale się rozwija" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda zwracając się do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich zgromadzonych w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

"Wieś staje się coraz bardziej nowoczesna, to wielka pań zasługa. Podziękowania należą się też paniom za to, że dbają panie o to, aby ta piękna tutejsza tradycja i kultura nie zaniknęły i dzielą się panie swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi" - dodała pierwsza dama.

Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że budzi jej uznanie szacunek dla tradycji okazywany na Lubelszczyźnie. "Tutaj na Lubelszczyźnie nie zaniknął zwyczaj zasiadania do wspólnego stołu, by w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych cieszyć się płodami tej ziemi. To tutaj śpiewa się piękne ludowe piosenki, to tutaj pielęgnuje się piękne ludowe tańce i wreszcie tworzy się piękne rękodzieło. A to wszystko za sprawą w głównej mierze kobiet" - powiedziała.

Główną ideą konkursu "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa", zorganizowanego przez samorząd województwa, było promowanie dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny, zwłaszcza tradycji kulinarnych regionu, jak również propagowanie sztuki ludowej. Motywem przewodnim konkursu były jabłka. Konkurs objęła patronatem para prezydencka.

Do finału zakwalifikowało się 128 Kół Gospodyń Wiejskich. Rywalizację na najlepszą szarlotkę wygrało koło Pukarzowianki z powiatu tomaszowskiego; na najlepszą potrawę w wykorzystaniem lubelskich jabłek - koło z Rossoszy w pow. bialskim, którego członkinie przygotowały "Lekko pikantną zupę jabłkową z czipsami z boczku". Za najpiękniejsze rękodzieło jury konkursu uznało kompozycję kwiatową wykonaną przez koło Kukułczanki z powiatu biłgorajskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI