Klęska suszy w Bułgarii. Wyschła rzeka w pobliżu Sofii

Autor: PAP 16 sierpnia 2022 14:42

Klęska suszy w Bułgarii. Wyschła rzeka w pobliżu Sofii Klęska suszy w Bułgarii. Wyschła rzeka w pobliżu Sofii/ fot.shutterstock.com

Niespotykana od dziesięcioleci klęska suszy, która dotknęła Bułgarię, doprowadziła do bezprecedensowego zjawiska – w poniedziałek wyschła rzeka Iskrecka, przepływająca na północ od Sofii.

Rzeka zaopatruje w wodę 20-tysięczne miasto Swoge i kilka dużych okolicznych wsi. Powołano sztab kryzysowy, który jak dotąd nie zaproponował żadnego rozwiązania tej sytuacji.

W Bułgarii brakuje wody

W wielu regionach, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, brakuje wody i obowiązuje ograniczenie jej dostaw. Woda jest dostępna zaledwie przez kilka godzin w ciągu doby. Większych opadów nie odnotowano w Bułgarii już od niemal trzech miesięcy.

Bardzo niski stan wody w Dunaju praktycznie uniemożliwia żeglugę rzeczną. Ponad 50 statków czeka w portach na poprawę sytuacji. Agencja kontrolująca poziom wody w Dunaju powiadomiła, że opady deszczu utrzymywały się ostatnio na rekordowo niskim poziomie, podobnie jak opady śniegu w okresie zimowym.

Wstrzymano kursowanie promu pomiędzy miastami Oriachowo w Bułgarii i Bechet w Rumunii. Kierowcy ciężarówek, którzy oczekiwali tam przez kilka dni, udali się w kierunku dwóch mostów w pobliżu miast Ruse i Widyń. Utworzyły się tam jednak ogromne kolejki. Czas oczekiwania na przejazd wynosi niemal dwie doby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI