Kania a muchomor sromotnikowy. Jak je odróżnić?

Autor: Witold Stech 09 października 2022 09:19

Kania a muchomor sromotnikowy. Jak je odróżnić? Kania jest większa od muchomora sromotnikowego, ale to nie jedyna różnica fot.shutterstock

Sezon grzybowy w pełni, a w naszych ogrodach i sadach często można znaleźć kanie. Grzyby te są jednak łudząco podobne do muchomorów sromotnikowych i są często mylone. Jak je odróżnić?

Kania - co to za grzyb i gdzie występuje?

W Polsce kanie często występują w lasach i na ich obrzeżach, ale mogą wyrosnąć także w parkach, ogrodach, sadach, a nawet na poboczach szos.

Przeczytaj: Uprawa grzybów w ogrodzie jest możliwa! Jak się za to zabrać?

Kania to grzyb z gatunku pieczarkowatych, ceniony za walory smakowe i charakteryzujący się "mięsistą" konsystencją. To grzyb, który można również uprawiać. Preferuje słoneczne lub lekko zacienione miejsca, ale takie w których woda spływowa jest w stanie się zebrać, występuje więc często w z obniżeniach terenu. Zbiera się je od lipca do października.

Kania - właściwości odżywcze i zdrowotne

Grzyb oprócz wody, białka i składników mineralnych zawiera również witaminę A, B1, B2 i C, ale także może być również źródłem pobieranych z gleby metali ciężkich, takich jak ołów, rtęć i arsen.

Kania a muchomor sromotnikowy. Jak je odróżnić?

Kania jest często przez niewprawnych grzybiarzy mylona z muchomorem sromotnikowym, głównie jego odmianami białymi. Dotyczy to zwłaszcza młodych owocników grzybów, dlatego te często nie sa zbierane.

Dojrzałe kanie różnią się od muchomorów sromotnikowych znacznie. Są dużo większe (osiągają do 40 cm długości i 4 cm szerokości).

Różnice między kanią a muchomorem sromotnikowym

Różnic między kanią a muchomorem sromotnikowym jest jednak znacznie więcej i dotyczą chociażby kapeluszy grzybów. Kapelusz kani jest aksamitny i lekko brązowy oraz łuszczy się. Ten od muchomora jest gładki (czasem włóknisty), zielonkawy lub szarawy.

Kolejną różnicą są blaszki pod kapeluszem. Pierścienie kani na trzonie są ruchome, te u muchomorów sromotnikowych są do trzonu przyrośnięte. Kania ma na dole trzonu również bulwę bez pochwy (muchomor sromotnikowy pochwę ma). I wreszcie - odróżnia kanię od muchomora pusty w środku trzon.

Grzybiarzom bez doświadczenia zalecane jest zbieranie dorosłych osobników grzybów, a w przypadku wątpliwości - udanie się do stacji sanepidu, która sprawdzi grzyby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI