×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Już 95 razy paliło się w tym roku w świętokrzyskich i radomskich lasach

Autor: PAP 18 kwietnia 2020 11:41

Już 95 razy paliło się w tym roku w świętokrzyskich i radomskich lasach 95 razy paliło się już w tym roku w lasach podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. / fot. shutterstock

95 razy paliło się już w tym roku w lasach podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Pożary wybuchły w 16 z 23 nadleśnictw. Według leśników najczęstszą przyczyną były podpalenia.

Najwięcej pożarów było w nadleśnictwach w woj. świętokrzyskim: Starachowice - 27, Kielce - 15 i Barycz - 13. Po 6 pożarów odnotowano w nadleśnictwach Kozienice i Włoszczowa, po 5 w nadleśnictwach Radom, Ruda Maleniecka i Skarżysko.

- Jeszcze tylko w 7 z 23 nadleśnictw nie doszło w tym roku do pożaru - poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka. Dodała, że najczęstszą przyczyną były podpalenia.

Aby zapobiec pożarom, a także w celu wykrycia sprawców podpaleń, leśnicy prowadzą wspólne działania z policją, które coraz częściej przynoszą efekty.

Jako przykład rzeczniczka wskazuje Starachowice, gdzie w marcu na terenie tamtejszego nadleśnictwa paliło się 25 razy, a w kwietniu 2. Policjantom z miejscowej komendy udało się zatrzymać jednego z podpalaczy. O dokonanie kilku podpaleń jest podejrzewany 39-letni mieszkaniec Starachowic. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem rzeczniczki o tej porze roku o pożar w lesie nie jest trudno.

- We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Radomiu jest trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Najgorszy okres dopiero nadchodzi - zauważyła Nowicka.

W całym 2019 roku leśnicy ugasili na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu 318 pożarów o łącznej powierzchni 103,22 ha, w tym roku od połowy marca było ich już 95 o łącznej powierzchni 33,22 ha.

- Została jeszcze jednak połowa kwietnia i maj - najbardziej ,,palne" miesiące roku - podkreśliła rzeczniczka.

Według niej pod względem pożarów tegoroczny marzec był gorszy niż rok temu. Pożarów lasu w marcu 2019 roku było 21 o łącznej powierzchni 13,09 ha, podczas, gdy w tym roku było to odpowiednio 40 o pow. 10,57 ha.

Bilans tegorocznego kwietnia to już 55 pożarów o łącznej powierzchni 22,65 ha. Tymczasem rok temu była to rekordowa liczba 150 i łączna powierzchnia 45,79 ha.

Zdaniem Nowickiej prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń: do końca kwietnia nie ma zapowiedzi dużych opadów.

- Leśnicy ostrzegają i proszą o ostrożne obchodzenie się z ogniem oraz czujność, jeśli chodzi o zachowania ludzi wskazujące na chęć wypalania traw czy podpalenia - powiedziała rzeczniczka.

Nowicka przestrzegła, że pożar w połączeniu z silnym wiatrem to bardzo duże zagrożenie szybkiego rozprzestrzenienia się na ogromną przestrzeń, ale też zagrożenie dla ludzi i mienia.

Na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu doszło w tym roku do 95 pożarów o łącznej powierzchni 33,22 ha. Leśnicy w swoich statystykach odnotowali też 6 pożarów lasów prywatnych i nieużytków o powierzchni 81,55 ha. W gaszeniu tych pożarów ze względu na zagrożenie dla lasów państwowych wzięły udział i często znacząco przyczyniły się do ich ugaszenia samoloty zadysponowane przez RDLP w Radomiu.

Przeciętna powierzchnia pożaru jest niewielka i wynosi obecnie 0,35 ha, rok temu średnia ta wynosiła za cały sezon 0,32 ha.

- Pożary udaje się utrzymać w ryzach dzięki sprawnemu systemowi ochrony przeciwpożarowej lasów - podkreśliła Nowicka. Dodała, że walka z pożarami kosztuje corocznie nadleśnictwa RDLP w Radomiu łącznie 6,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI