Jubileusz 50-lecia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Autor: PAP 21 stycznia 2021 14:25

Jubileusz 50-lecia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jubileusz 50-lecia obchodzi w tym roku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu./ fot. Facebook Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Jubileusz 50-lecia obchodzi w tym roku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Z tej okazji przygotowuje cykl wydarzeń prezentujących swą historię i działalność, w tym skansenu budownictwa wiejskiego z przełomu XIX i XX wieku. Placówka ogłosiła też konkurs na maskotkę inspirowaną mazowieckim folklorem.

Jak poinformowało sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej, konkurs na zaprojektowanie jubileuszowej maskotki - Muzeoprzytulaka, adresowany jest do młodzieży od lat 14 i do osób dorosłych, twórców nieprofesjonalnych. Prace można nadsyłać do 15 maja. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 czerwca.

"Obchodzimy w tym roku 50-lecie istnienia. Chcemy, by wybrana w ogłoszonym z tej okazji konkursie jubileuszowa maskotka stała się symbolem naszego muzeum" - powiedziała PAP Joanna Szewczykowska, kierownik działu upowszechniania i promocji sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Aby wziąć udział w konkursie na Muzeoprzytulaka należy samodzielnie wykonać projekt maskotki lub samą maskotkę. Inspiracją, jak podkreśla placówka, powinna być "codzienność i folklor wsi Mazowsza północno-zachodniego" - praca konkursowa musi być autorskim pomysłem uczestnika. Projekt przestrzenny może być wykonany z dowolnych materiałów naturalnych lub sztucznych, jak np. tkanina, wełna, wata, gąbka, bibuła, papier, plastik, sznurek, makulatura, korek, czy materiały mieszane, natomiast do projektu graficznego można użyć zarówno grafiki komputerowej, jak i materiałów plastycznych, m.in. pasteli, kredek, ołówka czy węgla.

Jak podkreśliła Szewczykowska, w ramach tegorocznych jubileuszowych obchodów placówka ta, oprócz konkursu na Muzeoprzytulaka, przygotowała także ponad 30 innych wydarzeń, prezentujących jej historię oraz działalność, w tym skansenu budownictwa wiejskiego z przełomu XIX i XX wieku. Planowane są m.in. prelekcje i koncerty, a także imprezy plenerowe ukazujące dawne tradycje mazowieckiej wsi.

"Jeżeli trwająca pandemia koronawirusa nie pozwoli nam na zorganizowanie jubileuszowych wydarzeń na terenie muzeum, będziemy organizowali je online i transmitowali w internecie" - zaznaczyła Szewczykowska. Dodała, że już teraz placówka na swym profilu na Facebooku rozpoczęła publikację wpisów, prezentujących dawne obyczaje i obrzędowość mazowieckiej wsi, jak choćby w okresie karnawału - projekt ten będzie kontynuowany.

Jak zapowiedziała Szewczykowska, na wrzesień, w ramach głównych obchodów 50-lecia, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zamierza zorganizować ogólnopolską konferencję naukową "Przyszłość naszego dziedzictwa". Wspomniała jednocześnie, że wszystkie wydarzenia planowane przez placówkę na kolejne miesiące znalazły się w wydanym z okazji jubileuszu kalendarzu na 2021 r., który wzbogacony został o fotografie wnętrz wiejskich chałup oraz dworu szlacheckiego, które znajdują się na terenie sierpeckiego skansenu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to przede wszystkim skansen, który zajmuje powierzchnię ok. 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym kościół, kuźnia i karczma. Najstarszy z prezentowanych obiektów to chałupa drobno szlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W salach ekspozycyjnych prezentowane są wystawy stałe, w tym rzeźby ludowej i transportu dworskiego. Jedną z ekspozycji są również wnętrza dworskie z końca XIX i początku XX wieku.

W sierpeckim skansenie znajduje się też amfiteatr oraz stajnia. Działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.

W plenerach i we wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego skansenu powstawały znane polskie filmy, jak np. "Ogniem i mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać".

Muzeum Wsi Mazowieckiej posiada dwa oddziały: w zabytkowym Ratuszu w Sierpcu oraz zamiejscowy - w Bieżuniu, gdzie działa Muzeum Małego Miasta, prezentujące zabudowę niewielkiego miasteczka z II poł. XIX w. oraz wnętrza mieszkalne z tego okresu - to jedyna w Polsce placówka, ukazująca życie codzienne i rozwój typowego małego miasta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI