×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jedzenie jabłek może zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera

Autor: Radio Opole 16 lutego 2021 11:33

Jedzenie jabłek może zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera Dzięki niemieckim naukowcom pojawił się kolejny powód, by regularnie sięgać po jabłka./fot.pixabay.com

- Dzięki niemieckim naukowcom pojawił się kolejny powód, by regularnie sięgać po jabłka. Zdaniem badaczy zawarte w tych owocach substancje mogą mogą poprawić funkcjonowanie mózgu, a także chronić przed chorobą Alzheimera i demencją - informuje Radio Opole.

Ten dobroczynny wpływ na mózg mają zawarte w jabłkach fitoskładniki. Stymulują one powstawanie nowych neuronów w procesie neurogenezy, a to z kolei może zwiększyć zdolności uczenia się i zapamiętywania.

Szczególnie istotne w tym procesie okazały się dwa związki – kwercetyna znajdująca się w skórce jabłka i kwas dihydroksybezoesowy (DHBA) zawarty w miąższu. W trakcie badania nie stwierdzono, że proces neurogenezy wspiera sok jabłkowy, co sugeruje, że korzyści może przynieść jedynie spożywanie świeżych owoców.

"Jest takie powiedzenie: jedno jabłko dziennie, trzyma lekarzy z dala ode mnie. Nasze badania wskazują, że w tym aforyzmie jest dużo prawdy. W naszych badaniach wykazaliśmy bowiem, że jabłka zawierają związki proneurogenne zarówno w skórce, jak i w miąższu" – komentują na łamach "Stem Cell Reports" eksperci z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych.

 

Więcej na ten temat w Radiu Opole. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI