Japonia: Wiśnie jeszcze nigdy nie kwitły tak wcześnie

Autor: next.gazeta.pl 30 marca 2021 17:05

Japonia: Wiśnie jeszcze nigdy nie kwitły tak wcześnie 26 marca oficjalnie rozpoczął się tegoroczny sezon kwitnienia wiśni w Japonii/ fot. shutterstock

Japońskie miasto Kioto ogłosiło, że w sobotę 26 marca oficjalnie rozpoczął się tam tegoroczny sezon kwitnienia wiśni - sakura. I stało się to rekordowo wcześnie. Naukowcy podejrzewają, że winne są zmiany klimatu - podajenextgazeta.pl.

Japonia słynie z kwitnących wiśni, a sezon ten rozciągnięty jest na wiele tygodni. Zaczyna się zwykle pod koniec marca na południowozachodnich wyspach Kiusiu i Sikoku, po czym zmierza na północ, by zakończyć się na Hokkaido w okolicach początku maja.

Położone na Honsiu Kioto wymieniane jest jako jedno z miast, które najbardziej warto odwiedzić, by podziwiać to zjawisko. Zwykle oblegają je tłumy turystów. W tym roku z powodu restrykcji pandemicznych nie będzie to możliwe - w każdym razie nie dla przybyszów z zagranicy. Zwykle też wiśnie zaczynają kwitnąć na początku kwietnia. Nie w tym roku.

Kioto oficjalnie rozpoczęło swój sezon kwitnących wiśni 26 marca. Jak się okazuje, najwcześniej w historii. A dokładniej od 1209 lat. To brzmi wręcz niewiarygodnie, ale Japończycy z Kioto - dawnej stolicy kraju i siedziby cesarza - gromadzą takie informacje od 812 roku.

Więcej: nextgazeta.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI