"Chcę zaprezentować Ruby Romany mieszkańcom Tajwanu. Gdy pomyślisz o całorocznej ciężkiej pracy producentów (tych winogron), 1,4 mln jenów to tanio" - powiedział 66-letni nabywca Sie Ming-ta, który na Tajwanie prowadzi sieć delikatesów.

Aukcja w mieście Kanazawa była dopiero pierwszą w tym sezonie, a oferta Tajwańczyka przebiła już rekord z poprzedniego roku o 100 tys. jenów - podkreśla japońska agencja. Ceny na aukcjach Ruby Romanów rosną od trzech lat.

Odmiana Ruby Roman uprawiana jest wyłącznie w japońskiej prefekturze Ishikawa, której stolicą jest Kanazawa. Winogrona z tej odmiany charakteryzują się wysoką zawartością cukru, niską kwasowością oraz imponującymi rozmiarami - każde grono jest mniej więcej wielkości piłeczki pingpongowej. Po raz pierwszy weszły na rynek w 2008 roku.

W tym roku zbiór był szczególnie udany, a na piątkowej aukcji wystawiono rekordową liczbą 253 kiści. "Słoneczna pogoda i wysokie temperatury utrzymywały się tuż przed zbiorem, więc byliśmy w stanie zebrać słodsze winogrona" - powiedział wiceprzewodniczący grupy badawczej zrzeszającej producentów Mitsuo Maruyama.

Owoce klasy premium regularnie osiągają w Japonii zawrotne ceny, a nabywcy często wykorzystują zwycięstwo na aukcjach do celów reklamowych. W kwietniu na japońskiej wyspie Hokkaido lokalna firma zapłaciła 2,7 mln jenów (91,5 tys. zł) za dwa melony Yubari, uznawane za najdroższe owoce świata. Cena na kwietniowej aukcji była 23 razy wyższa niż rok wcześniej, ale nie pobiła rekordu sprzed dwóch lat, gdy parę takich melonów zlicytowano za 5 mln jenów (169,4 tys. zł).