Jakie warzywa można jeść na surowo?

Autor: SadyOgrody.pl 25 stycznia 2023 08:37

Jakie warzywa można jeść na surowo? Warzywa to bogactwo witamin i składników odżywczych. Warto spożywać je każdego dnia. / fot. shutterstock

Warzywa to bogactwo witamin i składników odżywczych. Warto spożywać je każdego dnia. W jakiej formie - surowe czy gotowane? Odpowiadamy.

Warzywa surowe czy gotowane?

Cała gama warzyw takich jak marchewka, papryka czy jarmuż doskonale nadają się do spożywania bez obróbki termicznej. Są również warzywa po które nie nadają się do spożycia bez obróbki termicznej. Właśnie dlatego powinniśmy wybierać taki sposób obróbki termicznej, który w najmniejszym stopniu wpłynie na utratę wartości odżywczych - na przykład na parze

Zobacz: Nie marnuj warzyw i postaw na koktajle warzywne. Jak je zrobić?

Jednak konsumpcja dużej ilości surowych jarzyn przysparza naszemu żołądkowi problemów trawiennych. Dlatego takie warzywa jak kalafior, brokuły czy kapusta lepiej spożywać po wcześniejszej obróbce termicznej. Gotowanie jest zabiegiem niekorzystnym wyłącznie wtedy, kiedy trwa zbyt długo. Niesprzyjające jest również kilkukrotne podgrzewanie posiłków. Warzywa mogą wówczas tracić nawet 50-80 proc. swoich właściwości. Rozwiązaniem rekomendowanym przez dietetyków jest gotowanie na parze aż do uzyskania odpowiedniej miękkości.

Co daje jedzenie surowych warzyw?

Zdaniem dietetyków największą ilość witamin mają warzywa surowe. Najlepiej je jednak spożywać w połączeniu z tłuszczem roślinnym dzięki czemu zwiększy się przyswajalność składników odżywczych. Jednak nie w każdym przypadku jedzenie surowych warzyw będzie najlepszym sposobem ich spożywania. Obróbka termiczna w niektórych przypadkach powoduje utratę jednych składników odżywczych, zaś zwiększa dostępność innych. Na przykład podczas gotowania marchwi i pomidorów uwalniają się karotenoidy oraz likopen, które blokują rozwój komórek rakowych w organizmie. Ideałem byłaby zbilansowana dieta bogata zarówno w gotowane, jak i surowe warzywa.

Jakie warzywa można jeść na surowo?

Jak pisaliśmy wyżej niektóre warzywa warto jeść na surowo. Do takich warzyw należy: jarmuż, cukinia, marchew, cebula, czosnek i wszelkiego rodzaju kiszonki. 

Jakich warzyw nie powinno się jeść razem?

Niestety bardzo popularny mix ogórka z pomidorem nie jest najlepszym połączeniem. Askorbinaza zawarta w ogórku rozkłada witaminę C zawartą w pomidorze. Ogórka nie powinno łączyć się z ziemniakami, papryką i natką pietruszki. 

Których warzyw nie można jeść na surowo?

Warzywem którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy spożywać na surowo jest ziemniak. Jego zjedzenie może grozić zatruciem pokarmowym. Surowy bakłażan tak samo jak ziemniaki zawiera trującą solaninę. Rośliny strączkowe bez obróbki termicznej są ciężkostrawne i zawierają fityniany. Również gotowany szpinak będzie korzystniejszy dla naszego organizmu - po obróbce posiada bowiem więcej wapnia, żelaza i magnezu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI