Śliwki to jedne z uwielbianych przez Polaków owoców jesiennych. Przeznacza się je do wypieku ciast i innych słodkich przekąsek, przetworów (dżemów, powideł, marmolad, musów), ale także mrożonek czy soków, kompotów i napojów alkoholowych. 

Popularne odmiany śliwek na polskim rynku - które wybrać?

W ofercie sadowników znajdziemy całe mnóstwo odmian śliwek: Herman, Cacańska Rana, Cacańska Lepotica, Stanley, Amers, Diana, Record, President, Węgierka Zwykła, Top Hit, Presenta, Renkloda. Wielu decyduje się na nasadzenia kilku odmian, od najwcześniejszych do najpóźniejszych, żeby owocowanie i sprzedaż było rozłożone w czasie.

Dużą popularnością cieszy się śliwka Węgierka, jednak większość odmian idealnie sprawdza się w przetworach.

Właściwości zdrowotne śliwek. Dlaczego warto je spożywać?

Jak podaje portal Dietetycy.org.pl, śliwki charakteryzują się wysoką zawartością związków polifenolowych o właściwościach przeciwutleniających, przewyższając w tym zakresie, m.in. jabłka. Najwięcej substancji aktywnych znajduje się w skórce owocu – nawet do 5 razy więcej niż w miąższu. Ciemny kolor śliwek zawdzięczany jest obecności antocyjanów, których ilość waha się od 18 do 125 mg/100 g s.m. Śliwkach znaleźć możemy również flawanole. 

Śliwki mają właściwości mi.in. przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, antymutagenne, przeciwcukrzycowe i przeciwzapalne.

Na rynku dużą popularnością cieszą się śliwki suszone, zwłaszcza w okresie świątecznym. Suszone śliwki przyczyniają się do prawidłowej pracy jelit. Suszone śliwki są bardzo dobrym źródłem witaminy K, dostarczają także witaminy B6, miedzi i manganu, co czyni je wygodnym składnikiem do codziennego stosowania w celu utrzymania zdrowia.  Jedna porcja suszonych śliwek dziennie może być korzystna dla zdrowia, zwalniając tempo utraty masy kostnej.

Suszone śliwki są korzystne ze względu na niski indeks glikemiczny wynikający ze składu węglowodanów. To bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego, który oczyszcza układ pokarmowy i ułatwia trawienie.

Jak zrobić pyszną domową nalewkę ze śliwek?

Nalewka ze śliwek rozgrzewa organizm w okresie jesienno-zimowym oraz wspiera działanie układu pokarmowego.

Aby przygotować nalewkę śliwkową potrzeba nam 1 kg śliwek. Można także dodać 100 g suszonych śliwek, 1 laskę wanilii, 500 g cukru oraz 500 ml spirytusu rektyfikowanego 95 % i 500 ml wódki 40 %.

Dojrzałe śliwki należy dokładnie opłukać, osuszyć i przeciąć na pół usuwając pestkę. Do wyrobu nalewki można przeznaczyć węgierki lub inne dostępne odmiany śliwki. Niektórzy do słoika (pojemność około 2 l lub większe) oprócz owoców, dodają także kilka pestek, aby smak nalewki był bardziej intensywny. 

Świeże śliwki razem z suszonymi owocami wkładamy do słoika, zasypujemy cukrem i zalewamy spirytusem. Owoce nie powinny wystawać powyżej powierzchni alkoholu, dlatego zaleca się je docisnąć. Proces maceracji trwa około 3 tygodnie. Po upływie około 3-czy 4 tygodni nalewkę należy zlać. Do owoców dodajemy wódkę, laskę wanilii i macerujemy około 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę zlewamy odciskając dokładnie owoce. Dwa zlewy nalewki należy ze sobą połączyć, przefiltrować za pomocą ściereczek muślinowych zalecanych do filtracji nalewek. Następnie całość wlewamy do butelek. Nalewkę odkładamy do leżakowania minimum 3 miesiące (okres ten może wynosić do 6 miesięcy).