Jak przezimowały pszczoły?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 07 marca 2017 11:03

Jak przezimowały pszczoły? fot. shutterstock.com

Do redakcji Farmera dotarły niepokojące informacje ze strony pszczelarzy, że w warmińsko-mazurskiem mogło nie przezimować nawet 50 proc. pszczół. Redakcja postanowiła sprawdzić te niepokojące fakty i uspokajamy – nie jest źle.

– Osyp był niewielki, mieści się w procencie ubytków naturalnych – powiedział Józef Zysk, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie. Przyznaje, że z roku na rok jest coraz większy problem w utrzymaniu pasiek, ale na ten sezon nie podziela opinii o stratach. – Sam mam 50 rodzin pszczelich, dokonałem przeglądu, już po osypach jestem w stanie ocenić, że nie było ich dużo.

Józef Zysk wyjaśnia, że w tej chwili wciąż trudno ocenić całą sytuację, nie we wszystkich pasiekach odbyły się obloty. Do związku nie dotarły też żadne niepokojące opinie pszczelarzy. - U nas jest ponad 1400 członków, rozmawiałem z wieloma z nich, generalnie pszczoły źle nie przezimowały. Mogły oczywiście wystąpić pojedyncze przypadki, gdzie dużo rodzin nie przezimowało – przyznał.

Jego zdaniem, największe problemy mogą mieć pasieki bardzo duże, kilkusetpniowe, ponieważ właściciel mniejszej liczby rodzin jest w stanie fizycznie więcej czasu poświęcić każdej rodzinie. – Tego nie jest wstanie zrobić pszczelarz, który ma kilkaset uli, jeden z naszych członków ma nawet i tysiąc rodzin. Ci faktycznie mogą mieć straty, bo nie mają czasu na drobiazgi. A ci mniejsi chuchają i dmuchają, leki stosują, sprawdzają osyp – wyjaśnił.

- Jeszcze nie mamy danych o dużych stratach w pasiekach w wyniku zimowli – powiedział Tadeusz Dylon, prezes wojewódzkiego związku pszczelarskiego w Rzeszowie.

Więcej czytaj na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI