×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak przezimować pelargonie? Tradycyjne metody

Autor: SadyOgrody.pl 15 listopada 2022 11:58

Jak przezimować pelargonie? Tradycyjne metody Pelargonie cieszą oczy w okresie letnim na balkonach, tarasach i rabatach. Po sezonie zdecydowana większość ogrodników decyduje się na ich wyrzucenie. / fot. sadyogrody.pl

Pelargonie cieszą oczy w okresie letnim na balkonach, tarasach i rabatach. Po sezonie zdecydowana większość ogrodników decyduje się na ich wyrzucenie. To błąd bowiem są to rośliny które możemy przezimować.

Zimowanie pelargonii - jak prawidłowo przezimować pelargonie?

Aby pelargonie cieszyły nasze oczy w kolejnym roku musimy wybrać wyłącznie te rośliny, które są zdrowe i silne. Egzemplarze, które marnie prezentowały się w okresie letnim, zostały przesuszone lub zaatakowały je choroby i szkodniki nawet jeśli przetrwają zimę nie będą w dobrej kondycji w kolejnym sezonie. 

Pędy pelargonii należy przyciąć do kilkunastu centymetrów oraz usunąć wszelkie suche i żółte liście. 

Przechowywanie pelargonii - jakie warunki? 

Najlepszym miejscem do przezimowania pelargonii będzie pomieszczenie jasne i chłodne. Konieczny jest dostęp naturalnego światła co wyklucza zimowanie pelargonii w piwnicach i w zaciemnionych klatkach schodowych. Duże znaczenie ma również temperatura, która w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 0 st. C. Najlepszymi warunkami do zimowa pelargonii będzie temperatura pomiędzy 5 a 10 st. C. Nie należy również obficie podlewać roślin. Ziemia może lekko przeschnąć, jednak nie można dopuścić do uschnięcia pędów. Roślina w tych warunkach ma w pewien sposób zapaść w sen zimowy. 

Kiedy zacząć nawozić pelargonie po zimie?

Okresem w którym można zacząć budzić rośliny do "życia" jest połowa stycznia. W tym czasie należy nieco podnieść temperaturę w pomieszczeniu - o jakieś 3-4 stopnie. Konieczne będzie również mocniejsze podlewanie z dodatkiem nawozu wieloskładnikowego. Takie działania pobudzi pelargonie do wzrostu. 

Po kilku tygodniach pojawią się nowe odrosty z których możemy stworzyć sadzonki. Jeśli natomiast nie zamierzam tego robić, należy odrosty usunąć, żeby pobudzić roślinę do rozkrzewienia. 

Kiedy można wystawić pelargonie po zimie?

Pelargonie po przezimowaniu należy wystawić nie wcześniej jak po 15 maja aby uniknąć ich przemrożenia przez wiosenne przymrozki. 

Zaleca się zimowanie pelargonii przez 2-3 lata. Później rośliny tracą swoją urodę i obumierają. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI