Intensywny deszcz i silny wiatr. Gdzie wystąpią?

Autor: PAP 12 lipca 2022 10:39

Intensywny deszcz i silny wiatr. Gdzie wystąpią? IMGW wydało też alert pierwszego stopnia przed silnym wiatrem / fot. shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem w północno-wschodniej części kraju.

Intensywne opady deszczu. Gdzie?

Alerty drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w województwie podlaskim oraz wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. IMGW prognozuje na tym obszarze opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadów miejscami od 50 mm do 60 mm. Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku od godz. 10 do godz. 15.

Alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązuje natomiast w części woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. W tych miejscach IMGW prognozuje opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów wynosi do 30 mm i obowiązuje od wtorku od około godziny 14 do środy do godz. 15.

Silne podmuchy wiatru 

IMGW wydało też alert pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który obowiązuje w woj. podlaskim, części woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, pomorskiego i lubelskiego. W tych miejscach prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, z północnego zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku od około godziny 13 do środy do godz. 1 w nocy.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI