×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Indie: 100 dni protestu rolników

Autor: PAP 08 marca 2021 08:56

Tysiące indyjskich rolników zablokowało w sobotę autostradę w okolicach Delhi w setnym dniu masowych protestów przeciwko ubiegłorocznym ustawom liberalizującym rynek rolny.

Autostradę tuż poza granicami metropolii rolnicy zablokowali za pomocą traktorów; ustawiono też prowizoryczną scenę z głośnikami. Według organizatorów protestów trwających od listopada, blokada miała potrwać pięć godzin.

Tłumy rolników koczują wokół dróg od 100 dni w proteście przeciwko uchwalonym w 2020 roku trzem ustawom liberalizującym rynek rolny i stopniowo kończącym praktykę państwowego skupu produktów rolnych, który dla uboższych rolników stanowił kluczowe wsparcie. Zdaniem rządu reformy, które ułatwią dostęp do rynku wielkim korporacjom zapewnią m.in. potrzebne inwestycje w infrastrukturę na wsi.

Mimo wielu rund negocjacji między rolnikami i rządem premiera Narendry Modiego nie udało się dotąd przełamać impasu. Protestujący odrzucili m.in. propozycję przełożenia wejścia w życie nowego prawa o 18 miesięcy.

Protesty indyjskich rolników przyciągnęły uwagę obserwatorów na całym świecie. Poparły je m.in. piosenkarka Rihanna i aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, co wywołało ostre reakcje rządzących w Indiach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI