IMGW: wieczorem i nocą gwałtowne burzePAP - 24 czerwca 2021 16:20


Jak prognozuje IMGW, w czwartek 24 czerwca po południu, wieczorem i nocą burze powrócą nad południową, centralną i wschodnią Polskę; mogą być gwałtowne, z silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem.

Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiedział PAP, że czwartkowe burze, które rano przeszły nad częścią kraju, powrócą w godzinach popołudniowych.

Gwałtowne burze

Początkowo lokalne mogą być gwałtowne w przebiegu. Towarzyszyć im będą silne porywy wiatru, ulewny deszcz i grad. Spodziewane są na południu, południowym wschodzie, w centrum, a później również na wschodzie.

Niebezpiecznie będzie również wieczorem i nocą, gdy kolejne burze nadejdą nad Polskę znad Czech. Z czasem zjawiska te będą słabnąć, ale nadal wraz z nimi należy się spodziewać silnego wiatru osiągającego nawet 130 km/h, ulewy i gradu.

Upały na na południowym wschodzie 

Ponadto na południowym wschodzie Polski, zwłaszcza na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu, w czwartek utrzymają się upały. Jak wyjaśnił Barczyk, temperatura przekroczy tam 30 stopni i wyniesie nawet 34 stopnie. Nocą przekraczać może 20 stopni.

Dużo spokojniej będzie natomiast w Polsce północno-zachodniej. Według synoptyka IMGW będzie tam dość komfortowa temperatura, ok. 20 stopni. Zjawiska pogodowe, jak dodał, będą tam łagodne. W nocy termometry pokażą ok. 15-16 stopni.