IMGW: w weekend delikatne ocieplenie

Autor: PAP 13 lutego 2021 10:27

IMGW: w weekend delikatne ocieplenie w weekend delikatne ocieplenie; fot. unsplash.com

Weekend w kraju przynosi delikatne ocieplenie, a chłód utrzyma się na południu i krańcach wschodnich - powiedział PAP synoptyk IMGW Mateusz Barczyk.

Sobota i niedziela przyniosą delikatne ocieplenie zwłaszcza na północy i zachodzie kraju. Pogoda będzie zmienna - po rozpogodzeniach padać będzie śnieg i na odwrót. "Chłód utrzyma się w weekend na krańcach wschodnich i na południu kraju" - wyjaśnił Barczyk. W sobotę warunki, szczególnie na południu, mogą być - jak ocenił synoptyk - dość uprzykrzające.

Jak tłumaczył, śnieg będzie padać przelotnie, ale będzie mu towarzyszył umiarkowany i porywisty wiatr. "Miejscami w górach może być trochę mniej komfortowo" - zauważył Barczyk. Im bardziej na wschód - dodał - tym wiatr będzie silniejszy, a im bardziej na zachód, tym porywy będą słabsze.

Mróz w regionach podgórskich utrzyma się także w nocy z soboty na niedzielę. "Temperatura może tam spadać nadal poniżej -10 stopni C. Lokalnie może sięgać -15, -17 stopni C" - wskazał synoptyk.

W niedzielę śnieg nadal popada w górach, ale więcej będzie go na Podlasiu i Warmii i Mazurach. W całym kraju będzie umiarkowany, porywisty wiatr, w górach nieco słabszy. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne, zwłaszcza na wschodzie.

Na północy ma być zaś dość ciepło. Jak mówił Barczyk, temperatura sięgać będzie od -2 do 2 stopni C. Południowa Polska będzie jednak w zasięgu mroźnej zimy. W górach temperatura będzie poniżej -10 stopni C, na terenach wyżynnych - ok. -5 stopni C.

W związku z otwarciem stoków, synoptyk ocenił też warunki do jazdy na nartach. Jak zaznaczył, nie będą one najgorsze, choć wiatr będzie porywisty, będzie padać śnieg. "Warto mieć gogle dobrze się ubrać i cieszyć się tym, ze jest zima, i korzystać ze stoku" - powiedział. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI