IMGW: W święta 20 proc. szans na śnieg

Autor: PAP 17 grudnia 2020 09:16

IMGW: W święta 20 proc. szans na śnieg Szansa, że będzie śnieg w święta wynosi 20 proc./ Fot. unsplash

Szansa, że będzie śnieg w święta wynosi 20 proc. - poinformował w środę IMGW. Z pewnością możemy stwierdzić, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia nie będą tak chłodne jak te w 2002 roku, które były najchłodniejsze w ostatnim 30-leciu - dodał Instytut.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował w środę prognozę średnioterminową, która obejmuje już okres świąteczny. Jest po prognoza z modelu GFS 0°25. Jak wyjaśnił Matusz Barczyk, zastępca dyrektora Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB, do wyników modeli średnioterminowych, takich, jak GFS 0°25 należy podejść z pewną rezerwą.

"Prognozy te są deterministyczne - bazują na ściśle zdefiniowanych warunkach początkowych, przeliczanych przy użyciu skomplikowanych równań fizycznych. Z powodu nieznajomości precyzyjnych warunków oraz chaotycznego charakteru procesów modelowanych z czasem błąd prognozy powiększa się. Można porównać to do toczącej się kuli śniegowej. Pewnym sposobem poradzenia sobie z problemem jest przeliczenie kilkudziesięciu prognoz nieznacznie rozróżnionych na etapie uruchomienia obliczeń. Statystyki wiązek prognoz pomagają ocenić, jak bardzo prognoza jest stabilna, a prognozowane warunki sprawdzalne" - powiedział.

IMGW zwróciło przy tym uwagę, że dzisiejsze prognozy wskazują na stabilność i przewidywalność pogody do poniedziałku. "Od wtorku czeka nas aura bardziej zmienna i wiele istotnie różniących się scenariuszy może mieć miejsce: zarówno incydent z wysoką temperaturą i deszczem, jak i dość łagodną zimą ze śniegiem. Statystycznie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogoda typowa dla chłodnej jesieni lub ciepłej zimy, z temperaturą w nocy nieznacznie poniżej 0 st., w dzień powyżej 0 st., z rozmaitymi opadami - najczęściej deszczu, przez deszcz ze śniegiem po śnieg, w tym również marznące opady deszczu i mżawki. Z każdym dniem po Wigilii incydenty śnieżne są bardziej prawdopodobne" - poinformowało IMGW.

Pewny jest natomiast fakt, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia nie będą jak te w 2002 roku, które były najchłodniejsze w ostatnim 30-leciu. "Wówczas, 26 grudnia 2002 roku, temperatura minimalna na wschodzie kraju spadła poniżej -25 st. Jednocześnie najprawdopodobniej nie będą one aż tak ciepłe, jak w 2015 roku, gdy temperatura powietrza w woj. dolnośląskim przekroczyła 16 st." - wskazał Instytut.

Prognozy pogody będą się stabilizować na początku przyszłego tygodnia. Wtedy to synoptycy IMGW przekażą precyzyjną informację o pogodzie na święta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI