IMGW: w poniedziałek 2.08 niewykluczone burze

Autor: PAP 02 sierpnia 2021 15:25

IMGW: w poniedziałek 2.08 niewykluczone burze IMGW ostrzega przed burzami; fot. unsplash.com

Od zachodu kraju stopniowo będzie się rozpogadzać; niestety miejscami tworzyć się będą nowe przelotne opady deszczu, niewykluczone są także burze, szczególnie w południowej części kraju - powiedział PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

"Dziś od zachodu postępować będą rozpogodzenia. Opady deszczu, które intensywne były w nocy oraz nad ranem na północnym wschodzie kraju już odsunęły się praktycznie całe na wschód. W tej części kraju jeszcze jest dużo chmur ale - stopniowo od zachodu - będzie się rozpogadzać. Niestety miejscami też tworzyć się będą nowe przelotne opady deszczu, również niewykluczone są burze - szczególnie w południowej części kraju" - poinformował PAP Michał Ogrodnik z IMGW.

Ostrzeżenia IMGW dla województw południowych

Synoptyk dodał, że w związku z tym dla województw południowych - od Dolnego Śląska po Małopolskę - zostały już wydane ostrzeżenia meteorologiczne. "W tych burzach możliwe są opady deszczu do 20-30 mm i porywy wiatru do 65 km/h" - powiedział Ogrodnik.

Dodał, że praktycznie w całym kraju temperatura wynosi w poniedziałek poniżej 20 st. C. "Jedynie na Helu oraz w Gdańsku to jest 21 st. C, w Warszawie i Poznaniu mamy 19 st. C. Temperatura jest wyrównana - od 16 do 19 st. C, jedynie w Zakopanem chłodniej - ok. 15 st. C" - zaznaczył.

Wskazał, że również w kolejnych godzinach temperatura "raczej nie będzie rosła". Maksymalnie na termometrach nad morzem zobaczymy ok. 20 st. C, w centrum 23 st. C, na południu ok. 21 st. C. "Należy zwrócić uwagę na dość silny i porywisty wiatr, który wieje w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego i tam porywy wiatru osiągać mogą do 65 km/h" - zaznaczył.

Burze w Polsce

Dodał, że nocą burze będą stopniowo zanikały, zaś niewykluczone jest, że miejscami w samej strefie brzegowej Morza Bałtyckiego mogą wystąpić przelotne opady deszczu o natężeniu do 15 mm.

"Trochę więcej deszczu może spaść na Podkarpaciu, w Małopolsce do 12 mm. Na pozostałym obszarze noc będzie w miarę pogodna, bez opadów, jedynie w południowej części kraju nie są wykluczone mgły, które nad ranem ograniczać będą widzialność do 400 m".

Temperatura od ok. 8 st. C w obszarach podgórskich, 12 st. C na Suwalszczyźnie, w centrum i na Pomorzu Zachodnim, 11 st. C w Wielkopolsce. Najcieplej nad morzem - ok. 15 st. C i tam w dalszym ciągu wiał będzie wiatr zachodni, umiarkowany, okresami dość silny i porywisty - w porywach do 65 km/h. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI