Jak informuje IMGW, w poniedziałek najładniejsza pogoda będzie na północnym zachodzie. Za wyjątkiem wybrzeża nie będzie tam padać i będzie sporo słońca. Na pozostałym obszarze będzie pochmurno i deszczowo. W pasie od Mazowsza po Małopolskę, Śląsk i Opolszczyznę opady będą okresami intensywne. W ciągu dnia może spaść do 20-25 mm deszczu.

Wysoko w górach będzie padał śnieg. Pokrywa śnieżna zwiększy się w Tatrach o kolejne 15 cm. W połączeniu z porywistym wiatrem warunki na szlakach będą bardzo trudne, ponieważ występować będą zawieje i zamiecie śnieżne. Rano miejscami może być jeszcze mgliście i chłodno, bo lokalnie w nocy prognozowane są przygruntowe przymrozki. W dzień temperatura również nie będzie zachwycać. Maksymalnie będzie od 7 st. C miejscami na południu, 9 st. C, 12 st. C na przeważającym obszarze Polski, do 15 st. C lokalnie na południowym wschodzie.

W nocy z poniedziałku na wtorek we wschodniej połowie kraju wciąż prognozowane są intensywne opady deszczu. Spaść może do 20-30 mm deszczu. W Tatrach wciąż padać będzie śnieg, powodując przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, a porywisty wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami znów zrobi się mglisto i chłodno. Temperatura minimalna wyniesie od 2 st. C na północnym zachodzie, 6 st. C w centrum, do 10 st. C na krańcach wschodnich. Na północnym wschodzie przy gruncie temperatura spadnie do -1 st. C - czytamy.

We wtorek pochmurno zrobi się już w całym kraju. Większe przejaśnienia spodziewane są jedynie początkowo na Pomorzu. Strefa intensywnych opadów deszczu obejmować będzie całą wschodnią połowę kraju, centrum i południe. Suma opadów za 12 godzin osiągać będzie miejscami 20-30 mm. W Tatrach wciąż intensywnie sypać będzie śnieg. Spadnie kolejne 20 cm białego puchu i w połączeniu z porywistym wiatrem nadal występować będą zawieje i zamiecie śnieżne.

Według IMGW, temperatura maksymalna wynosić będzie od 7 st. C na południu, 10 st. C w centrum, do 15 st. C na południowym wschodzie, ale w połączeniu z porywistym wiatrem w całym kraju będzie odczuwalnie jeszcze chłodniej.

W nocy z wtorku na środę strefa intensywnego deszczu przemieści się na zachód. W zachodniej połowie kraju miejscami suma opadów może sięgać nawet 50 mm. Duże zachmurzenie spowoduje mniejsze wypromieniowanie ciepła i minimalnie będzie od 7 st. C na południu do 12 st. C nad morzem.

W środę Instytut prognozuje, że w całym kraju będzie pochmurno i deszczowo, ale intensywne opady deszczu prognozowane są już jedynie miejscami na północy i zachodzie. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 9 st. C na południu do 13 st. C na północy. Wiatr wciąż jeszcze będzie umiarkowany i miejscami porywisty, więc odczuwalnie będzie chłodniej.

Od czwartku pogoda nieco się uspokoi. Pojawią się większe przejaśnienia, a opady deszczu będą już tylko przelotne i nie tak intensywne jak wcześniej. Temperatura minimalna tylko nad morzem będzie osiągać 10 st. C, a na pozostałym obszarze będzie chłodniej, od 5 st. C do 9 st. C. W dzień maksymalnie będzie od 7 st. C do 13 st. C. Wiatr będzie już nieco słabszy, a silniejsze porywy prognozowane są jedynie w czwartek na Pomorzu - przewiduje IMGW.

Jak prognozują synoptycy, kolejny weekend zapowiada się znacznie chłodniejszy. W sobotę na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurno i padać będzie przelotny deszcz. W niedzielę w północnej połowie kraju się rozpogodzi i jedynie na południu prognozowane są opady deszczu.

Według Instytutu, będzie coraz chłodniej. W nocy temperatura przeważnie nie będzie przekraczać 5 st. C. Lokalnie prognozowane są przygruntowe przymrozki do -2 st. C. W dzień również widać ochłodzenie. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 7 st. C do 11 st. C. "Na szczęście wiatr będzie już słaby, więc nie będzie jeszcze bardziej zmniejszał odczucia termicznego" - wskazał w prognozie synoptyk meteorolog Jakub Gawron.