IMGW: w drugiej połowie tygodnia nastąpi ocieplenie

Autor: PAP 08 marca 2021 12:26

IMGW: w drugiej połowie tygodnia nastąpi ocieplenie Nastąpi zmiana pogody; fot. unsplash.com

W drugim tygodniu marca w Polsce będziemy mieli dynamiczną pogodę. Po dość spokojnym i chłodnym początku tygodnia, od czwartku dostaniemy się pod wpływ niżu znad Morza Norweskiego. Ociepli się, ale mocno wzrośnie też prędkość wiatru, zwłaszcza na wybrzeżu - informują synoptycy z IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w komunikacie przesłanym do PAP przekazał prognozę pogody na najbliższy tydzień. Według synoptyków z IMGW w poniedziałek najlepsza pogoda będzie na zachodzie. W tych regionach będzie najwięcej słońca i najmniejsze prawdopodobieństwo opadów.

W poniedziałek nad resztą kraju więcej chmur i gdzieniegdzie poprószy śnieg. "Może przybyć do 3 cm świeżego śniegu, a lokalnie na północy nawet około 5 cm. Najzimniej będzie na północnym wschodzie, tam w najcieplejszym momencie dnia temperatura wzrośnie zaledwie do -1 st. C, najcieplej natomiast na południowym zachodzie, tam 5 st. C." - informują synoptycy.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, we wschodniej połowie kraju - lokalnie porywisty. W rejonach opadów śniegu wiatr może powodować zawieje śnieżne. "Silniejsze porywy wiatru wystąpią także nad morzem, gdzie wzdłuż Wybrzeża będziemy obserwowali większe wahania poziomu wody" - podaje IMGW.

W nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek na zachodzie pogodnie, w centrum i na wschodzie nieco więcej chmur i przelotne opady śniegu. W centrum nad ranem lokalnie mogą utworzyć się mgły. Na obszarach podgórskich i na Suwalszczyźnie w nocy temperatura może spaść nawet do -10 st. C. Z kolei we wtorek w ciągu dnia temperatura zbliżona do tej poniedziałkowej, od -1 st. C do 5 st. C. "Wiatr już nie będzie taki odczuwalny, jak w poniedziałek - w całym kraju będzie słaby" - prognozują synoptycy.

Noc z wtorku na środę prawie w całym kraju będzie pogodna, więcej chmur tylko na krańcach południowo-zachodnich i tam mogą wystąpić słabe opady śniegu. Temperatura podobna jak poprzedniej nocy, od -8 st. C na północnym wschodzie do -2 st. C, na krańcach zachodnich, a na Podhalu spadek do -10 st. C.

"W środę na południowym zachodzie mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem, a w górach i na południowym wschodzie opady śniegu. Na termometrach od 0 st. C na wschodzie do 6 st. C na zachodzie. Wiatr będzie na ogół słaby, ale pod koniec dnia na zachodzie zacznie wzrastać do umiarkowanego" - wskazuje IMGW.

Synoptycy zaznaczają, że w czwartek i piątek spodziewają się zdecydowanej zmiany pogody. "Dostaniemy się pod wpływ rozległego niżu znad Morza Norweskiego. System frontów atmosferycznych, który nasunie się z zachodu przyniesie dużo chmur i w całym kraju wystąpią opady deszczu (w górach oraz na północy także śniegu)" - przekazują.

"Na północy kraju możliwe opady deszczu do 15 mm (...) będzie bardzo wietrznie, a na Bałtyku wystąpi sztorm. Południowy wiatr skręcający na zachodni będzie silny, porywy mogą dochodzić do 70 km/h, a na Wybrzeżu i obszarach podgórskich do 80 km/h, w piątek nawet do 90 km/h" - wskazuje IMGW.

Wiatr powinien się nieco uspokoić w sobotę i w niedzielę, kiedy prognozuje się, że porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h. Tylko na Wybrzeżu będą dochodzić do 70 km/h.

W weekend należy się również spodziewać, że miejscami będą występować opady deszczu. "W niedzielę na północnym wschodzie mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu" - podano.

W sobotę temperatura będzie wynosić od 6 st. C do 12 st. C, a w niedzielę będzie nieco chłodniej, od 5 st. C do 9 st. C. "Noce będą jeszcze stosunkowo ciepłe, w całym kraju utrzyma się dodatnia temperatura, tylko na obszarach podgórskich i na Suwalszczyźnie może spaść nieznacznie poniżej 0 st. C." - dodają synoptycy IMGW. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI