×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

IMGW: Tydzień będzie mroźny, pochmurny i wietrzny

Autor: PAP 08 lutego 2021 12:19

IMGW: Tydzień będzie mroźny, pochmurny i wietrzny Tydzień będzie mroźny, pochmurny i wietrzny; fot. unsplash.com

Najbliższy tydzień przyniesie pogłębienie zimowych warunków. Należy spodziewać się mrozu, którego odczuwalność pogłębią intensywne podmuchy wiatru i zamiecie. Na wschodzie i w centrum można się spodziewać 15 cm śniegu. Intensywne opady śniegu mają powrócić w czwartek.

"Tydzień przyniesie pogłębienie zimowych warunków nad Polską. Będzie bardzo mroźno, miejscami wystąpią też silne śnieżyce. Należy spodziewać się też przeważnie dużej ilości zachmurzenia, a często też porywistego wiatru, powodującego nie tylko zawieje i zamiecie śnieżne, ale jeszcze bardziej obniżającego odczuwalną przez nas temperaturę powietrza" - podał synoptyk IMGW Szymon Ogórek.

Intensywne opady śniegu, przemieszczające się stopniowo z południa na północ kraju, będzie można obserwować już od poniedziałku. Miejscami, głównie na wschodzie i w centrum, spadnie do 15 cm śniegu. Opadom będzie towarzyszyć silny, porywisty wiatr, powodujący zamiecie śnieżne.

"Na południu i południowym wschodzie opady śniegu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Warunki na drogach będą bardzo złe" - przestrzega synoptyk.

Temperatura w poniedziałek tylko miejscami, w południowych i południowo-wschodnich krańcach Polski, może przekroczyć 0 st. C. W pozostałych obszarach słupek rtęci pokaże od 7 do 12 stopni poniżej zera, ale - jak podaje IMGW - wiatr sprawi, że odczuwalna temperatura powietrza będzie jeszcze niższa.

We wtorek, zarówno w nocy jak i w ciągu dnia, synoptycy przewidują słabnące opady śniegu, występujące głównie na wschodzie oraz północy kraju. Temperatura maksymalna przeważnie od -10 do -5 st. C. Na północy okresami możliwy porywisty wiatr.

Synoptycy prognozują, że w środę śnieg spadnie tylko na południu kraju, w drugiej połowie dnia. Nadal jednak utrzymywać ma się mróz, od -13 st. C na Suwalszczyźnie do -7 st. C na zachodzie i -5 st. Na wschodzie.

Intensywne opady śniegu mają powrócić w czwartek. "Najprawdopodobniej czeka nas kolejna śnieżyca, która obejmie południe, wschód, a także częściowo centrum Polski. Śnieg będzie padał ponownie przy porywistym wietrze, powodującym zawieje i zamiecie śnieżne" - przekazał Szymon Ogórek. Na południowym wschodzie synoptycy nie wykluczają powrotu marznących opadów deszczu i gołoledzi. Temperatura spadnie poniżej 10 stopni na minusie, ale odczuwalna ma być jeszcze niższa.

W piątek opady śniegu mają przemieszczać się w kierunku wschodnim, poza granice kraju. Nadal należy spodziewać się intensywnego wiatru oraz mrozu, od -10 st. C na wschodzie i południu, do 0 st. Wybrzeżu.

Weekend ma być mroźny z okresowymi opadami śniegu. "Nocami temperatura może obniżać się nawet poniżej -20 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, zwiększający odczucie chłodu" - przestrzega Szymon Ogórek z IMGW. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI