Najbliższe dni będą pochmurne, deszczowe i chłodne - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Burze pojawią się lokalnie. Silniejsze opady deszczu są prognozowane w nocy z piątku na sobotę na wschodzie Polski, a także w niedzielę na wschodzie i południu kraju.

W sobotę nad Polską utrzyma się chłodna i wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Prognozowany jest wolny wzrost ciśnienia. Temperatura maksymalna kształtowała się będzie w przedziale od 16 do 20 st. Celsjusza. Najzimniej będzie tego dnia Suwałkach, Jeleniej Górze i Zakopanem, a najcieplej w Szczecinie i Krakowie.

Dominował będzie wiatr słaby i umiarkowany. W czasie lokalnych burz może osiągać w porywach do 65 km/h. W szczytowych partiach Sudetów temperatura w sobotnie popołudnie będzie osiągała od 3 do 6 stopni Celsjusza. Wysoko w Tatrach ok. 3 stopni Celsjusza.

Przelotne opady deszczu możliwe w całej Polsce. Szczególnie w drugiej połowie dnia prognozowane przejaśnienia - zwłaszcza na zachodzie kraju.

W niedzielę Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia. Będzie no wolno rosło. Temperatura maksymalna od 16 do 20 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie w Olsztynie, Toruniu, Łodzi i Opolu, a najzimniej w Zakopanem. Zachmurzenie będzie umiarkowane z miejscowymi opadami deszczu. Wiatr słaby, zmienny.

W szczytowych partiach Sudetów temperatura od 4 do 7 stopni Celsjusza, w Tatrach ok. 3 stopni.

Przelotne opady deszczu możliwe w woj. wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. Na południu Polski deszcz możliwy zwłaszcza w pierwszej połowie dnia. W woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim okresami opady deszczu, początkowo głównie na wschodzie, później także na zachodzie regionu.

Na Warmii i Mazurach oraz w woj. podlaskim przelotne opady deszczu. Najmniej opadów na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie najwięcej na południu Podlasia.