IMGW: Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie zmienna

Autor: PAP 02 sierpnia 2021 12:17

IMGW: Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie zmienna Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie zmienna/ fot. shutterstock.com

Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie zmienna - chłodniejsze i deszczowe dni będą się przeplatać z gorącymi i burzowymi - poinformował w poniedziałek IMGW. Synoptycy zapowiadają chłodniejszy początek tygodnia.

"Nadchodzący tydzień to nadal typowe polskie lato ze zmienna pogodą. Nieco chłodniejsze i deszczowe dni będą się przeplatały z gorącymi i burzowymi" - poinformował w poniedziałek IMGW.

Jak dodano, w pierwszej połowie tygodnia chłodniejsza polarna morska masa powietrza "da nam wytchnienie od upałów, będzie też nieco więcej chmur i przelotnego deszczu". Druga połowa tygodnia to natomiast powrót gorącego, zwrotnikowego powietrza, zwłaszcza na południu kraju, a lokalnie silniejsze burze.

Na poniedziałek synoptycy zapowiadają na ogół zmienne zachmurzenie i sporo słońca na zachodzie, a na wschodzie przelotny deszcz i burze. Suma opadów w czasie burz ma wynieść do 15-20 mm. Ma też być nieco chłodniej, temperatura w dzień wyniesie od 20 st. C do 23 st. C, a w miejscowościach podgórskich około 18 st. C. Wiatr przeważnie będzie słaby, jedynie nad morzem okresami porywisty, zachodni. Porywy wiatru w burzach i nad morzem mają osiągnąć maksymalnie 65 km/h.

Wtorek na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju zapowiada się pogodnie i bez opadów, poza tym prognozowane jest duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotne opady deszczu, a w górach i nad morzem lokalnie mogą wystąpić burze. Suma opadów wyniesie do 10 mm, lokalnie 15 mm.

Temperatura w dzień wyniesie od 20 st. C na północy kraju i w rejonach podgórskich, do 24 st. C na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i w czasie burz okresami porywisty.

Na środę i czwartek zapowiadany jest podobny typ pogody - na ogół pochmurno, choć mają też pojawić się dłuższe przebłyski słońca. Miejscami wystąpią opady deszczu i burze - na południowym wschodzie i południu kraju mogą być gwałtowne, z intensywnym deszczem, silnymi porywami wiatru i opadami gradu. Będzie nieco cieplej, temperatura maksymalna: w środę od 20 st. C nad morzem do 25 st. C na południu kraju; w czwartek od 17 st. C na Opolszczyźnie i Podhalu, około 20 st. C nad morzem do 28 st. C na Podkarpaciu.

W piątek prognozowane są chmury na przemian ze słońcem, gdzieniegdzie przelotny deszcz, a nad morzem lokalne burze. W całym kraju dość wyrównana temperatura - od 22 st. C do 25 st. C; na Podhalu około 20 st. C. Wiatr słaby, jedynie w rejonie burz porywisty.

Sobota będzie słoneczna i gorąca na południu i w centrum kraju, z temperaturą 27 st. C do 30 st. C. Na północy natomiast ma być już nieco chłodniej, choć nadal ciepło - od 22 st. C do 26 st. C. Na północy miejscami pojawią się też przelotne opady deszczu i burze. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, nad morzem oraz w czasie burz porywisty.

Na niedzielę synoptycy ponownie zapowiadają słońce na przemian z chmurami, lokalnymi opadami deszczu i burzami. Nadal ma być bardzo ciepło, temperatura ma wynieść od 24 st. C do 28 st. C, jedynie w miejscowościach podgórskich nieco chłodniej, około 23 st. C. W czasie burz prognozowany jest intensywny deszcz i porywisty wiatr.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI