IMGW: początek tygodnia słoneczny, od środy burze

Autor: PAP / sadyogrody.pl / fanipogody.pl 10 maja 2021 13:26

IMGW: początek tygodnia słoneczny, od środy burze Czeka nas słoneczny początek tygodnia/ fot. pixabay

Początek tygodnia będzie słoneczny, od środy powrócą burze, nieznacznie ochłodzi się w czwartek - poinformował w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wygląda na to, że "zimni ogrodnicy" w tym roku nie zaatakują.

  • Słoneczny i ciepły początek tygodnia; wraz z napływem masy z południa z pustynnych terenów Afryki do naszego kraju zacznie docierać coraz większa porcja pyłu saharyjskiego. 
  • W środę i czwartek ochłodzenie. "Zimni ogrodnicy" nie będą martwić rolników. Noce będą bez przymrozków.
  • W piątek i sobotę miejscami wystąpią burze. Niedziela będzie pogodna i bez opadów.

Początek tygodnia będzie słoneczny, ciepły i bez opadów. Wprawdzie od środy powrócą burze, a od czwartku nieznacznie się ochłodzi, ale noce będą ciepłe - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w przygotowanej na ten tydzień prognozie.

Ciepło znad basenu Morza Śródziemnego oraz północnej Afryki

Pierwsze dwa dni nowego tygodnia w całym kraju będą słoneczne. We wtorek chmury pojawią się jedynie na zachodzie, tam też możliwy przelotny deszcz. Praktycznie w całym kraju, w najcieplejszym momencie dnia temperatura przekroczy 20 st. C. Na wschodzie i nad morzem będzie od 19 st. C, a na zachodzie nawet 28 st. C. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h. Na Przedgórzu Sudeckim oraz Opolszczyźnie nawet do 75 km/h. Wiał będzie na ogół z południa lub południowego wschodu.

Jak czytamy w serwisie fanipogody.pl, ciepłe dni będziemy mieć z powodu napływu bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego znad basenu Morza Śródziemnego oraz północnej Afryki. - Należy mieć również na uwadze to, że wraz z napływem masy z południa z pustynnych terenów Afryki do naszego kraju zacznie docierać coraz większa porcja pyłu saharyjskiego. Jaki szczególnie zaznaczy się pod postacią charakterystycznego zmętnienia nieba. Zwłaszcza w trakcie w trakcie wschodów i zachodów Słońca - podano.

Wiatr, deszcze i burze

Środa będzie nieco chłodniejsza. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 st. C na wschodzie do 25 st. C na południowym zachodzie. Przelotne opady deszczu na zachodzie, a na południu burze z porywami wiatru do 70 km/h. Na pozostałym obszarze nadal dużo słońca. Wiać będzie umiarkowany i dość silny wiatr, okresami porywisty - prognozuje IMGW.

- Niewykluczone jest, że pył saharyjski opadnie wraz z deszczem do powierzchni ziemi osadzając się między innymi na szybach czy karoseriach samochodów - podano w serwisie fanipogody.pl.

Bez "zimnych ogrodników"

W czwartek nieznacznie się ochłodzi, ale "zimni ogrodnicy" nie będą martwić rolników. Noce będą bez przymrozków.

- Będzie więcej chmur oraz przelotnych opadów. W piątek i sobotę miejscami wystąpią burze. "Wiatr będzie słaby i umiarkowany, początkowo wschodni i południowo-wschodni, od piątku z kierunków zachodnich" - czytamy w prognozie IMGW. Nocami temperatura wyniesie od 5 st. C na wschodzie do około 10 st. C na zachodzie i nad morzem. Temperatura maksymalna od 13 st. C na północy do 18 st. C na południu i zachodzie.

Niedziela będzie pogodna i bez opadów w całym kraju. W nocy chłodniej, od 4 st. C do 8 st. C, natomiast w dzień delikatnie cieplej, od 15 st. C do 19 st. C. Słaby wiatr wiał będzie z zachodu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI