IMGW ostrzega przed przekroczeniem poziomu wód w 7 województwach

Autor: PAP 22 lutego 2021 11:02

IMGW ostrzega przed przekroczeniem poziomu wód w 7 województwach IMGW ostrzega przed przekroczeniem poziomu wód; fot. unsplash.com

Dla siedmiu województw IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Poziom wody w rzekach może przekroczyć stany ostrzegawcze w części Mazowsza, w woj. łódzkim i dolnośląskim oraz na granicy woj. śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

Ostrzeżenia Instytutu dla Mazowsza dotyczą m.in. zlewni Wkry, Wisły od Dęblina i Świdra. W województwie łódzkim chodzi o zlewnie Bzury i Pilicy. "W zlewniach dopływów środkowej Wisły przewiduje się wzrosty poziomu wody związane z topnieniem śniegu, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na Pilicy w Białobrzegach poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego w wyniku spływu wód roztopowych i utrzymującego się piętrzenia lodowego" - podano.

Z kolei na Dolnym Śląsku ostrzeżenie dotyczy m.in. zlewni Ślęzy, Kaczawy od Dunina, Odry od ujścia Widawy, czy Bobru od Bobrzycy do ujścia.

Alertem objęte są też niektóre zlewnie na granicach woj. świętokrzyskiego, opolskiego, wielkopolskiego, czy śląskiego.

Po intensywnych opadach śniegu i ujemnych temperaturach od kilku dni w Polsce trwa odwilż. W najbliższych dniach prognozowane są wysokie, nawet dwustopniowe temperatury.

"Rozpoczynający się tydzień będzie z pogodą iście wiosenną, ze sporą ilością słońca i wysokimi temp. nawet do 18 st. C. Na rzekach przeważać będą wzrosty i wahania stanów wody związane ze spływem wód roztopowych" - poinformował w poniedziałek Instytut.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI