Jak wskazał IMGW, "w nocy miejscami może być ślisko". "Najsilniejszy wiatr wystąpi w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę. Nad morzem w porywach może osiągać nawet 120 km/h, w głębi lądu około 90-100 km/h". Dodano, że w związku z prognozą silnego wiatru będą wydane ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem w głębi lądu, a nad morzem mogą być nawet trzeciego, najwyższego, stopnia.

Niebezpieczne zjawiska w pogodzie

IMGW ostrzega, że "porywy wiatru mogą spowodować łamanie gałęzi lub nawet powalanie całych drzew, zrywanie linii energetycznych i wiele innych niebezpieczeństw". "Już dziś w Tatrach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu, z przyrostem pokrywy do 20 cm. Poza tym przez cały weekend w górach będą zawieje i zamiecie śnieżne" - podano.

W piątek - jak wynika z prognozy IMGW - Polska znajdzie się w zasięgu niżu przemieszczającego się z Łotwy nad Rosję. "Z północy na południe kraju przemieszcza się front okluzji. Z północnego zachodu napływa chłodne powietrze polarne morskie" - przekazano.

IMGW prognozuje, że w sobotę Polska dostanie się pod wpływem głębokiego niżu z ośrodkami nad Skandynawią, "z zachodu na wschód kraju przemieści się strefa frontu ciepłego" - dodano. "Będziemy w chłodnym powietrzu polarnym, a za frontem napłynie ciepła masa powietrza polarnego morskiego" - wskazano. "W sobotę na południowym wschodzie mogą pojawić się też opady marznące powodujące gołoledź" - podano.

Prognoza pogody IMGW przewiduje, że w niedzielę "Polska będzie pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Łotwy nad Rosję". "Z północnego zachodu, za frontem chłodnym, napłynie chłodne powietrze polarne morskie" - wskazano.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW opisującą baryczną sytuację w Polsce od piątku do niedzieli ciśnienie będzie szybko rosło.