IMGW ostrzega: może spaść prawie pół metra śniegu

Autor: PAP 06 lutego 2021 18:17

IMGW ostrzega: może spaść prawie pół metra śniegu W najbliższych dniach może spaść do pół metra śniegu/fot. shutterstock

W najbliższych dniach może spaść do pół metra śniegu; przewidywane są również zawieje i zamiecie śnieżne, a także marznący deszcz i silny mróz - ostrzegł w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według synoptyków IMGW najbliższe dni będą obfitować w pogodę bardzo dynamiczną i pełną niebezpiecznych zjawisk. Spadnie intensywny śnieg, którego opady mogą dać niemal półmetrowy przyrost pokrywy śnieżnej. Spodziewany jest również marznący deszcz, silny mróz, a także zawieje i zamiecie śnieżne.

"Jeszcze dziś w nocy Polska pozostawać będzie pod wpływem klina wyżowego, który przyniósł bezchmurną pogodę nad znaczny obszar kraju. Brak chmur nad północno-wschodnią połową Polski spowoduje w nocy znaczny spadek temperatury, która minimalne wartości osiągnie na Podlasiu - do -23 st. C" - poinformowało IMGW.

Instytut dodał, że na południu kraju zacznie zaznaczać się z kolei "strefa pofalowanego frontu atmosferycznego", która przez najbliższe dni odpowiadać będzie za występowanie intensywnych opadów śniegu w południowej Polsce.

Intensywne opady śniegu i porywisty wiatr będą powodowały bardzo trudne warunki na drogach. Najwięcej śniegu spodziewane jest w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk.

"Tam od niedzielnego poranka do wieczora w poniedziałek spadnie miejscami do 35-45 cm śniegu. Nieco mniejsza suma opadów śniegu prognozowana jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie - do około 30 cm" - poinformowało IMGW.

Wiatr towarzyszący opadom śniegu będzie osiągał w porywach do 65 km/h i obok zawiei i zamieci śnieżnych może powodować ograniczenie widoczności.

Na krańcach południowo-wschodnich już od niedzieli - jak wskazuje Instytut - opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący, powodujący gołoledź. Na drogach może więc zrobić się bardzo ślisko.

Jak informuje IMGW pogoda uspokoi się we wtorek, ale od środy powrócą silne mrozy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI