IMGW ostrzega. Dzisiejszej nocy mróz do -17 st. C

Autor: SadyOgrody/PAP 04 lutego 2021 16:12

IMGW ostrzega. Dzisiejszej nocy mróz do -17 st. C Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed mrozem./fot. shutterstock.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed mrozem. Najbliższej nocy temperatura na północy kraju spadnie od -17 st. C, -15 st. C na północnym wschodzie, -11 st. C, -9 st. C w centrum do -4 st. C, -2 st. C na południu i to tylko początek fali mrozów. Synoptycy ostrzegają także przed oblodzeniami na drogach.

W nocy na południu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady śniegu. Na obszarach podgórskich prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o około 5 cm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie lokalnie na północy słabe opady śniegu.

W północnej połowie kraju temperatura minimalna od -17 st. C, -15 st. C na północnym wschodzie, -11 st. C, -9 st. C w centrum do -4 st. C, -2 st. C na południu. Wiatr słaby, tylko na południowym wschodzie umiarkowany, i tam okresami porywisty, wschodni na zachodzie kraju, północno-wschodni i północny na wschodzie kraju. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 65 km/h, powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Alarm trwał będzie od godziny 20 w czwartek do godz. 9 w piątek.

Jak podkreśla IMGW w kolejnych dniach ostrzeżenia obejmą większy obszar, przy czym na północnym wschodzie kraju możliwe będą spadki temperatury minimalnej nawet do -25 st. C.

Trudna sytuacja - alert pierwszego stopnia przed oblodzeniem - dotyczy południowych powiatów woj. lubuskiego, wielkopolskiego, i mazowieckiego. Ze śliskimi i zamarzającymi mokrymi nawierzchniami dróg i chodników po opadach deszczu oraz deszczu ze śniegiem trzeba się liczyć także na terenie województw leżących na południe od tych miejsc - woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

W niektórych miejscach - szczególnie w południowych województwach Polski (z wyłączeniem pewnych obszarów woj. śląskiego i północnej Małopolski) - ostrzeżenia obowiązują nawet do soboty do godz. 7.30.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI