×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

IMGW: nad Polskę nadciągają burze, gradobicia i obfite opady deszczu

Autor: PAP 21 czerwca 2021 14:30

IMGW: nad Polskę nadciągają burze, gradobicia i obfite opady deszczu Zmiana pogody. Będzie burzowo; fot. unsplash.com

W godzinach popołudniowych - głównie na zachodzie - mogą wystąpić burze, podczas których mogą wystąpić intensywne opady deszczu - poinformował PAP rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski. Dodał, że punktowo może spaść nawet 50 litrów na jeden metr kwadratowy.

Jak poinformował PAP Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do Polski dociera powietrze z północnego zachodu. Ścierające się masy powietrza zwrotnikowego i polarno-morskiego będą sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, w tym burz, podczas których wystąpią obfite opady deszczu, a nawet grad. Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód.

Burze i intensywne opady deszczu

"Burze, które będą się tworzyły będą groźne, będzie im towarzyszył intensywny opad deszczu do 40 mm, a punktowo nawet 50 mm. To ponad miesięczna norma opadu dla zachodnich województw" - powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Dodał, że burze będą się przemieszczały na wschód i początkowo wystąpią w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim, a w kolejnych godzinach w pomorskim, kujawsko-pomorskim aż po Opolszczyznę.

Kolejna tropikalna noc

"Nadal będzie ciepło. Temperatury maksymalne po południu na zachodzie będą rzędu 27 st. C, natomiast w pozostałej części kraju na wschodzie od ok. 28 w Zamościu, 31 na Suwalszczyzna, zaś 31-32 st. C w centrum kraju. Najcieplej będzie w Wielkopolsce 33-34 st.C.

Burze wystąpią także w nocy i będą się pojawiały w pasie od Pomorza przez Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie aż po Opolskie i Łódzkie. Również w nocy może spaść 30-40 mm deszczu, zaś wiatr osiągnie w porywach do 80-90 km/h.

Szczególnie w centrum kraju temperatura w nocy nie spadnie poniżej 20 st. C. "Przed nami kolejna tropikalna noc" - powiedział Walijewski.

Dodał, że jedynie na zachodzie temperatura wyniesie ok. 16 st. C. Zachmurzenie - poza miejscami burz - będzie natomiast umiarkowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI