×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

IMGW: minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna

Autor: PAP 22 czerwca 2020 08:47

IMGW: minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna Minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna / fot. shutterstock

Minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna – podał w niedzielę IMGW. Jak zaznaczył, dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w województwie małopolskim, konieczne było podniesienia stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do stopnia najwyższego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreślił, że minionej nocy we wschodniej połowie kraju i miejscami na południu wystąpiły liczne burze i ulewne opady deszczu. "W Małopolsce, w powiatach limanowskim i myślenickim, w nocy w ciągu ośmiu godzin spadło lokalnie od 100 do 150 mm deszczu" - wskazał.

IMGW podkreślił jednocześnie, że monitorował sytuację i na bieżąco wydawał komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne. "Dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w nocy 21 czerwca konieczne było podniesienia stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do stopnia najwyższego, czyli trzeciego" - podkreślił Instytut.

Według danych IMGW najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacji Racibórz-Miedonia na Odrze (woj. śląskie), Jawiszowice na Wiśle (woj. małopolskie) oraz Krzyżanowice na Odrze (woj. śląskie). Także na rzekach górnej i środkowej Odry oraz górnej Wisły (w województwie dolnośląskim, śląskim, opolskim, wielkopolskim, małopolskim) notowano przekroczenia stanów alarmowych.

Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Odry notowano na stacji wodowskazowej Kłodzko na Nysie Kłodzkiej oraz na stacji wodowskazowej Zgorzelec na Nysie Łużyckiej w województwie dolnośląskim. Instytut zaznacza, że obecnie stany alarmowe przekroczone są na 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

"Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Wisły notowano na stacji wodowskazowej Stradomka na Stradomce oraz na stacji wodowskazowej Stróża na Rabie w województwie małopolskim" - poinformował IMGW.

"Stany ostrzegawcze są obecnie przekroczone na 19 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 30 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry" - dodał.

Wysokie sumy opadów w sobotę zanotowano również punktowo w innych częściach kraju. "Silna ulewa przeszła nad miejscowością Marianowo (woj. podlaskie), gdzie w ciągu 1 godz. spadło około 50 mm deszczu, a suma opadu dobowego wyniosła około 80 mm" - podał Instytut.

W związku z prognozowanymi i obserwowanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu, w sobotę i niedzielę IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla województwa śląskiego, małopolskiego, wschodniej części woj. opolskiego oraz dla południowych i północnych zlewni woj. dolnośląskiego.

Ostrzeżenia II stopnia wydano dla zlewni w woj., dolnośląskim, opolskim i częściowo w wielkopolskim. Dla centralnej i wschodniej Polski obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia.

Według prognoz IMGW, w niedzielę burze z silnymi opadami deszczu wystąpią we wschodniej połowie kraju oraz na południu - dla tego obszaru zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne o silnych burzach II stopnia.

Opady deszczu będą występować także na południowym zachodzie Polski. W poniedziałek nadal spodziewane są burze i silne deszcze, głównie we wschodniej połowie kraju. Taki typ pogody może się utrzymać nawet do piątku, zwłaszcza na południu kraju.

IMGW zaznacza równocześnie, że w ciągu najbliższych dni najwyższe wzrosty stanów rzek będą obserwowane w miejscach wystąpienia opadów burzowych, oraz związane ze spływem wód z górnych części zlewni. W rejonie górnej i środkowej Odry mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów wody. Największe na dopływach górnej Odry i Odrze, lokalnie ponad 100 cm powyżej stanu alarmowego. Również wzrosty w zlewni Nysy Kołodziej, lokalnie do 100 cm ponad stan alarmowy. Występuje wysokie prawdopodobieństwo lokalnych powodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI