×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

IMGW: burzowa noc z silnym wiatrem do 110 km/h i nawalnym deszczem

Autor: PAP 09 lipca 2021 14:44

IMGW: burzowa noc z silnym wiatrem do 110 km/h i nawalnym deszczem Pogodowe ostrzeżenia IMGW; fot. unsplash.com

Jak ostrzega synoptyk IMGW, piątkowy wieczór i noc będą dość niespokojne z burzami, którym będzie towarzyszył silny, miejscami nawalny deszcz i bardzo silny wiatr.

Podczas burz porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 100 km/h, a lokalnie na wschodzie i północnym wschodzie nawet do 110 km/h.

Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód

Najwcześniej skończą się na zachodzie, a po południu najintensywniejsze będą w centrum i na wschodzie kraju. Wydane zostały ostrzeżenia dla prawie całego kraju, zwłaszcza dla obszaru od Pomorza, Mazur po Śląsk i Małopolskę. Jak zaznaczył synoptyk, są to ostrzeżenia z drugim stopniem, które informują nas o groźnych zjawiskach.

Lokalnie może spaść do 60 mm wody na mkw., a porywy wiatru osiągną nawet do 110 km/h. "Burzom może towarzyszyć grad, którego średnica może być znacznych rozmiarów" - dodał Walczak.

IMGW ostrzega o upale

Po południu i w nocy na wschodzie będzie jeszcze gorąco. IMGW ostrzega o upale w tej części kraju. Temperatura w godzinach popołudniowych może wynieść 32 stopnie Celsjusza, a miejscami nawet 33 st. Zdecydowanie chłodniej będzie na zachodzie kraju, gdzie termometry wskażą 21-22 stopnie Celsjusza. Jak wskazał synoptyk, "mamy więc duży gradient termiczny".

W nocy na zachodzie kraju zrobi się nieco chłodniej. Temperatura na tym obszarze wyniesie 14-15 stopni. Bardzo ciepła noc będzie na wschodzie. Termometry pokażą 18-19 stopni, a miejscami nawet 20 stopni Celsjusza. W związku z tym, jak przekazał synoptyk, lokalnie wypoczynek może być utrudniony w trakcie nocy. 

W Lubelskiem prognozowane są burze z gradem

IMGW wydał osobne ostrzeżenie przed burzami z gradem dla całego województwa lubelskiego. Niebezpieczne zjawiska przewidywane są szczególnie w zachodniej części regionu. Ulewne opady deszczu mają potrwać do sobotniego poranka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI