×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

IBL: Wzrasta zagrożenie pożarowe; najgorzej na zachodzie i północy kraju

Autor: PAP 17 czerwca 2021 22:35

IBL: Wzrasta zagrożenie pożarowe; najgorzej na zachodzie i północy kraju Duży poziom zagrożenia pożarowego w Polsce dotyczy już 10 województw/ fot. pixabay

Duży poziom zagrożenia pożarowego w Polsce dotyczy już 10 województw, a jeszcze w środę było ich o połowę mniej. Najgorsza sytuacja jest na zachodzie i północy kraju.

Z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że duże zagrożenie pożarowe dotyczy woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wschodu kujawsko-pomorskiego, zachodu wielkopolskiego, północy dolnośląskiego i śląskiego, wschodnio-południowej części łódzkiego, niemal całego woj. warmińsko-mazurskiego (bez kawałka zachodniej części), północy mazowieckiego oraz południa i centrum podlaskiego.

Jeszcze w środę alert dotyczył tylko kilku województwach na zachodzie kraju, w tym części woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i północno-zachodniej części Mazowsza.

Na pozostałym obszarze kraju w czwartek obowiązuje w większości średni poziom zagrożenia pożarowego. Tylko na północy woj. małopolskiego i świętokrzyskiego poziom ten IBL określa jako mały. Na południu kraju - czyli w południowych powiatach Małopolski, Podkarpacia, Śląska i Dolnego Śląska nie obowiązuje żaden alert.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI