Holandia: Tulipany droższe z powodu pandemii i mokrej zimy

Autor: PAP 06 maja 2021 15:56

Holandia: Tulipany droższe z powodu pandemii i mokrej zimy Popularne w Niderlandach tulipany są obecnie droższe niż rok temu/ fot. unsplash

Koronawirus i mokra zima spowodowały, że popularne w Niderlandach tulipany są obecnie droższe i jest ich mniej niż rok wcześniej.

"Zwykle jeden tulipan kosztuje 14 centów, teraz trzeba już zapłacić 23 centy" - powiedział portalowi NU Arjan Smit prezes Tulip Promotion Netherlands (TPN), organizacji skupiającej 500 hodowców tych kwiatów.

Smit wyjaśnia także, że kwiaty drożeją przede wszystkim ze względu na COVID-19. "Po wybuchu pandemii w ubiegłym roku hodowcy zdecydowali się posadzić mniej cebulek, obawiając się, że nie będzie na nie zbytu" - tłumaczy prezes TPN i przypomina, że w ubiegłym roku nastąpił spadek popytu, w wyniku którego wielu plantatorów poniosło straty.

"W rezultacie obsadzono o 400 hektarów mniej" - mówi Smit. Oznacza to około 200 milionów tulipanów mniej na rynku.

Do mniejszej podaży przyczyniła się także mokra zima, która była niekorzystna dla zbiorów. Rzecznik Royal FloraHolland powiedział NU, że obecnie pobyt na tulipany jest bardzo duży.

Portal przypomina, że jedynie 20 procent wszystkich tulipanów pozostaje w Niderlandach. Reszta jest wysyłana za granicę, z czego co najmniej połowa trafia do Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI