Holandia przygotowuje się na falę upałów

Autor: PAP 10 sierpnia 2022 13:40

Holandia przygotowuje się na falę upałów emperatura w Niderlandach w najbliższych dniach będzie iście śródziemnomorska. / fot. shutterstock

W związku ze zbliżającymi się upałami, podczas których temperatura w Holandii ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza, w całym kraju od środy obowiązuje tzw. Krajowy Plan Cieplny (Nationaal Hitteplan).

Temperatura w Niderlandach w najbliższych dniach będzie iście śródziemnomorska. Jednak upały to nie tylko radość dla plażowiczów, którzy tłumnie odwiedzają nadmorskie miejscowości takie jak Zandvoort czy Bloemendaal, ale także zagrożenia.

Upał i niedobory wody 

"Apelujemy o unikanie słońca, używanie kremów ochronnych, picie dużych ilości wody, a także przebywanie w klimatyzowanych budynkach" - czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM). Wzywa też, by zwrócić szczególną uwagę na osoby starsze lub z przewlekłymi chorobami.

Zagrożenie związane z upałami jest często lekceważone - informuje holenderski Czerwony Krzyż na podstawie reprezentatywnych badań przeprowadzonych z udziałem tysiąca osób. Ponad 80 proc. respondentów nie widzi w związku z nimi żadnego zagrożenia dla siebie.

Dodatkowym problemem, z jakim zmaga się ostatnio Holandia, są niedobory wody. W ubiegłym tygodniu ministerstwo środowiska i gospodarki wodnej przyznało, że w kraju brakuje wody, i wdrożyło plan, który ma zapewnić priorytetowe zapewnienie bezpieczeństwa wałów oraz zapobieganie nieodwracalnym szkodom w przyrodzie.

Minister środowiska i gospodarki wodnej Mark Harbers powiedział wówczas, że sytuacja jest na tyle groźna, że konieczna jest koordynacja działań regionów, gmin oraz rządu centralnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI