Holandia: Policjanci strzelali "na oślep" do rolników

Autor: PAP 07 lipca 2022 12:27

Holandia: Policjanci strzelali "na oślep" do rolników Trwają protesty rolników w Holandii/ fot. shutterstock

Przed posterunkiem policji w Leeuwarden na północy kraju trwa demonstracja rolników, którzy domagają się uwolnienia 16-letniego traktorzysty, do którego policjanci oddali strzały w nocy z wtorku na środę, a potem umieścili w areszcie. „Nie rozumiem dlaczego policjanci strzelali do niego, a nie w opony, przecież on mógł umrzeć” – powiedziała dziennikowi „Algemeen Dagblad” matka zatrzymanego chłopca.

W nocy z wtorku na środę policjanci oddali strzały do rolników blokujących rondo przy wjeździe na autostradę A32 w pobliżu Heerenveen w północnej Holandii. Rolnicy protestowali przeciwko polityce klimatycznej rządu. Trzy osoby zostały aresztowane.

Policja oddała strzały do protestujących rolników

Holenderska policja przyznała, że "oddano strzały ostrzegawcze i strzały celowane".

Po apelu organizatorów rolniczych protestów demonstranci zebrali się w środę po południu przed komisariatem policji w Leeuwarden w północnej Holandii. Znajduje się tam trzech aresztowanych rolników, w tym 16-latek.

Jak informowała w środę rano policja na Twitterze, nastolatek próbował staranować policyjny radiowóz. Wówczas funkcjonariusze mieli oddać strzały ostrzegawcze. Media informują jednak, że w przedniej szybie traktora znajdują się ślady po kulach.

Portal RTL Nieuws cytuje światków zdarzenia, którzy twierdzą, że policjanci strzelali na oślep a traktor próbował odjechać. Na miejscu aresztowano trzy osoby, wśród nich 16-letniego mieszkańca wioski Akkrum w północnej Holandii.

Minister sprawiedliwości zapowiedziała na Twitterze powołanie specjalnej komisji, która ma zbadać "incydent z użyciem broni".

W Niderlandach trwają protesty przeciwko rządowym planowym ograniczania emisji tlenku azotu. Rolnicy od wielu dni blokują autostrady oraz drogi lokalne w wielu częściach kraju. Od poniedziałku blokowane są zaś centra dystrybucyjne niektórych sieli handlowych. Organizatorzy zapowiadają kontynuowanie protestu i jego rozszerzenie m.in. o blokowanie dojazdów do lotnisk.

Aresztowania protestujących rolników w Holandii

Holenderska policja aresztowała też ośmiu rolników, którzy protestowali w ubiegłym tygodniu przed domem minister rolnictwa Christianne van der Wal. Posesja minister została obrzucona petardami. Demonstranci przerwali też policyjną blokadę oraz zdemolowali policyjny radiowóz.

O protestach rolników w Holandii przeczytasz w artykule: Protesty rolników w Holandii. Już widać braki warzyw na półkach

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI