Holandia: jedna czwarta gospodarstw rolnych do likwidacji

Autor: PAP 24 lipca 2022 11:27

Holandia: jedna czwarta gospodarstw rolnych do likwidacji 25 proc. gospodarstw rolnych w Holandii będzie musiało zostać zlikwidowanych/ fot. shutterstock

Ze względu na realizację rządowych planów dotyczących redukcji emisji tlenku azotu ponad 25 proc. gospodarstw rolnych będzie musiało zostać zlikwidowanych, wynika z obliczeń ministerstwa finansów ujawnionych przez dziennik „NRC”.

Mniej gospodarstw rolnych w Holandii

Raport ministerstwa finansów po raz pierwszy daje wgląd w to, jak bardzo sektor rolniczy, obejmujący w Niderlandach ok. 40 tys. gospodarstw hodowlanych, będzie dotknięty realizacją rządowych planów, które przewidują redukcję emisji tlenku azotu o 70 procent do 2030 roku.

Ogłoszenie tych planów w czerwcu spowodowało burzę wśród organizacji rolniczych. W całym kraju doszło do protestów, które polegały głównie na blokowaniu autostrad i dróg lokalnych. Rolnicy przez wiele dni utrudniali dostęp do centrów dystrybucyjnych supermarketów, co spowodowało wielomilionowe straty sieci handlowych oraz braki niektórych towarów.

Z dokumentów ministerstwa finansów, do których dotarli dziennikarze "NRC", wynika, że aby zrealizować zamierzenia gabinetu premiera Marka Ruttego, zamkniętych będzie musiało zostać 11,2 tys. gospodarstw. Dodatkowo 17,6 tys. z pozostałych zobowiązanych zostanie do zmniejszenia liczby zwierząt hodowlanych od jednej trzeciej do prawie połowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI