Hiszpania: Lawa pokryła kilkaset hektarów upraw na wyspie La Palma

Autor: PAP 24 września 2021 13:36

Hiszpania: Lawa pokryła kilkaset hektarów upraw na wyspie La Palma Niedzielny wybuch wulkanu Cumbre Vieja doprowadził do paraliżu rolnictwa na hiszpańskiej wyspie La Palma. / fot. shutterstock

Niedzielny wybuch wulkanu Cumbre Vieja doprowadził do paraliżu rolnictwa na hiszpańskiej wyspie La Palma. Lokalne władze wskazują, że lawa nie tylko zalała kilkaset hektarów upraw, ale odnotowują, że dym wulkaniczny osłabił niezbędne dla rozwoju roślin zjawisko fotosyntezy.

Z informacji hiszpańskiej Obrony Cywilnej wynika, że lawa zalała do piątku rano ponad 240 hektarów, z czego większość to tereny uprawne.

W piątek władze La Palmy oraz stowarzyszenia rolników potwierdziły, że z powodu lawy, a także popiołów i dymu ogromne połacie terenów uprawnych nie nadają się już do użytku.

Straty są głównie u plantatorów bananów, winogron i kukurydzy. Liczni przedsiębiorcy rolni ogłosili, że wstrzymali w ostatnich godzinach uprawę w związku z nadejściem lawy.

Wulkanolodzy wskazują, że nasilona aktywność Cumbre Vieja w piątek rano grozi większymi spustoszeniami dla gospodarki La Palmy. Przestrzegają, że sytuacja stanie się tragiczna, jeśli na wyspę spadnie kwaśny deszcz.

Do piątkowego popołudnia wybuch Cumbre Vieja spowodował zniszczenie blisko 400 budynków na La Palmie oraz doprowadził do ewakuacji ponad 6 tys. osób. Lokalne władze oceniają, że już w pierwszych 24 godzinach od wybuchu wulkanu straty dla regionu przekroczyły 400 mln euro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI