Gwałtowne burze z gradem. Uwaga na uprawy!

Autor: PAP 09 czerwca 2022 18:18

Gwałtowne burze z gradem. Uwaga na uprawy! Uwaga! Burze z gradem prawie w całej Polsce/ fot.shutterstock.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia obowiązują w przeważającej części kraju z wyjątkiem województw we wschodniej i zachodniej części.

Ostrzeżenia przed burzami z gradem wydano dla niemal całego kraju z wyjątkiem województwa lubuskiego, a także części województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego i lubelskiego.

Uwaga na burze z gradem 

Przeczytaj też: Potężne gradobicie w Niemczech. Zniszczenia są ogromne

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w pasie rozciągającym się od województwa warmińsko-mazurskiego przez część województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, województwo łódzkie, a także województwo świętokrzyskie, śląskie, małopolskie - do granic kraju. IMGW prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano z kolei dla województw opolskiego i podkarpackiego oraz dla części obszarów w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim. Instytut prognozuje tam wystąpienie burz, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI