×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gruszki a cukrzyca. Jaki mają indeks glikemiczny?

Autor: SadyOgrody.pl / PAP 13 stycznia 2023 09:37

Gruszki a cukrzyca. Jaki mają indeks glikemiczny?

Gruszki są owocami lubianymi przez Polaków. Mają wysoką zawartość błonnika, jak również witaminy C, potasu, magnezu. Czy diabetycy mogą jeść gruszki? W jakiej postaci? Podpowiadamy.

Gruszki - właściwości zdrowotne 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie wykazali, że w przypadku osób, które codziennie spożywają gruszkę, ryzyko nadwagi jest o 35 proc. niższe. Dodatkowo dieta tych osób jest lepiej zbilansowana. Specjaliści namawiają do włączenia tego owocu do codziennej diety np. jako przekąskę, ze względu na wysoką zawartość błonnika, jak również doskonałe źródło witaminy C, potasu, magnezu. Gruszki wspierają działania szarych komórek i tarczycy. 

Jedna, średniej wielkości gruszka zaspokaja 24 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik, a przy tym ma zaledwie 100 kalorii.

Owoce im bardziej dojrzałe, tym mają więcej węglowodanów dlatego lepiej wybierać owoce twardsze. Co istotne to właśnie w skórce kryje się najwięcej cennych składników dlatego najlepiej spożywać ją w całości, nie obierając ze skórki. 

Gruszki - indeks glikemiczny. Jaki IG mają gruszki?

Gruszki są owocami o indeksie glikemicznym wynoszącym od 30 do 49. Dokładna wysokość indeksu glikemicznego zależy od odmiany i stopnia dojrzałości gruszki. Najczęściej podaje się indeks glikemiczny gruszki w wysokości 38. Diabetycy powinni spożywać gruszki w całości ze skórką w połączeniu ze źródłem białka i tłuszczu. 

Produkty o indeksie glikemicznym mniejszym niż 50 określa się właśnie jako artykuły o niskim IG i to te produkty powinno się wybierać w codziennej diecie. Produkty, które posiadają indeks glikemiczny pomiędzy 55 a 70 to produkty ze średnim indeksem glikemicznym. Produkty z IG wyższym niż 70 to produkty z wysokim indeksem glikemicznym.

Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny to wskaźnik, który ma informować o tym, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu wzrośnie poziom glukozy we krwi, po upływie 2-3 godzin po ich spożyciu. 

W opinii diabetologów najwłaściwszym modelem żywienia dla osób z cukrzycą jest dieta z niskim indeksem glikemicznym. Produkty, które mają wysoką wartość tego indeksu, powodują gwałtowny wzrost glikemii po posiłku, a następnie szybki jej spadek. Utrudnia to utrzymanie prawidłowych wartości glukozy we krwi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI