Grójeckie: 360 strażaków gasiło pożary traw

Autor: sadyogrody.pl/jablonka.info 12 kwietnia 2018 14:14

Grójeckie: 360 strażaków gasiło pożary traw fot. shutterstock

Od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres, kiedy straż pożarna odnotowuje lawinowy wzrost ilości pożarów traw, łąk i nieużytków. Tak też jest i w tym roku. Dotychczas strażacy brali udział w gaszeniu 53 pożarów nieużytków.

Do poniedziałku spłonęło 13 hektarów nieużytków.

– Przewidujemy, że liczba zdarzeń będzie rosła – mówi Bogusław Sikorski, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu. – To dopiero początek „sezonu” wypalania traw. 
Większość ze zdarzeń to celowe podpalenia. Dodatkowo łączy je późna pora zajścia, co może wskazywać na działanie grupy młodych osób, które dla zabawy podpalają nieużytki.

W ostatnich dniach spłonął hektar nieużytków na terenie gminy Belsk Duży (8 kwietnia), 0,5 ha traw w Kozietułach (7 kwietnia), a także 0,5 ha lasu (9 kwietnia) w Dylewie. Do podpalenia doszło również w miejscowości Krężel na terenie gminy Chynów. Tam w piątek (6 kwietnia) późnym wieczorem płonęły belki sprasowanej słomy. Pożar pochłonął 250 z 500 sztuk belotów. W kilkugodzinnej akcji gaszenia słomy brało udział pięć zastępów straży pożarnej. 

W czołówce gmin, na terenie których dochodzi do pożarów nieużytków jest Warka (19 zdarzeń), a za nią Mogielnica (8 pożarów), Grójec oraz Pniewy (6 podpaleń), Belsk Duży (5 zdarzeń). Koniec listy zamykają gmina Jasieniec oraz Błędów, gdzie wystąpiło tylko po jednym zdarzeniu. 

Czytaj więcej na portalu jablonka.info

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI