×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gorzów Wlkp.: Zespół Szkół Ogrodniczych pod kierownictwem ministerstwa

Autor: PAP 24 października 2022 14:45

Gorzów Wlkp.: Zespół Szkół Ogrodniczych pod kierownictwem ministerstwa

Zespół Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wlkp. stanie się szkołą prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Według władz miasta to szansa rozwój kształcenia w kierunkach ważnych dla rolnictwa i branż z nim związanych – poinformował rzecznik gorzowskiego magistratu Wiesław Ciepiela.

Dodał, że przejęcie szkoły przez resort rolnictwa zapewni szkole stabilizację funkcjonowania, a ta jest niezbędna dla jej dalszego rozwoju.

Zespół Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wlkp. pod kierownictwem ministerstwa

"Od roku prowadziliśmy rozmowy z ministerstwem rolnictwa na temat przekazania Zespołu Szkół Ogrodniczych do prowadzenia przez to ministerstwo. Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy aprobatę dla naszego wniosku. Wspierała nas w tych rozmowach pani europoseł Elżbieta Rafalska i jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo bez jej aktywności tego projektu by nie było" - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

W ub. tygodniu w Gorzowie gościli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa na wizji lokalnej, a w poniedziałek (24 października br.) do miasta dotarła informacja, że Zespół Szkół Ogrodniczych będzie placówką oświatową prowadzoną przez ministerstwo.

"Jest to bardzo istotne, bo ministerstwo ma dużo większe możliwości wpływu na rozwój tej szkoły, na jej finansowanie, na rozwój nowych kierunków kształcenia i na poprawę infrastruktury samej szkoły" - wskazał Wójcicki.

"To wspólny interes, nie tylko ministerstwa i gorzowskiego samorządu, ale przede wszystkim uczniów, przyszłych specjalistów w zawodach rolniczych. (…) Najważniejsze jest to, że szkoła jest niezwykle przyszłościowa, że można w niej będzie rozwijać różne, ważne dla rolnictwa kierunki. Przed przejęciem szkoły konieczne będą do spełnienia procedury i wymagania, które stawia resort rolnictwa" - powiedziała cytowana w komunikacie europoseł Rafalska.

Na najbliższej sesji gorzowskiej rady miasta prezydent przedstawi radnym projekt odpowiedniej uchwały o intencji przekazania szkoły ministerstwu i poprosi o jej poparcie. Kolejnym krokiem będzie zawarcie porozumienia miasta z ministerstwem.

Ministerstwo musi także otrzymać wycenę kosztów utrzymania i subwencji oświatowej. Wtedy będzie mogło uwzględnić przejęcie szkoły i jej finansowanie w swoim kolejnym budżecie. Zgodnie z procedurami szkoła może zostać przejęta nie wcześniej niż w styczniu 2024 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI