Gm. Przytyk: Producenci papryki obawiają się o brak pracowników na wiosnę

Autor: TVP3 21 listopada 2021 13:45

Gm. Przytyk: Producenci papryki obawiają się o brak pracowników na wiosnę Gm. Przytyk: Producenci papryki obawiają się o brak pracowników na wiosnę/fot. materiały redakcji

Rolnicy z zagłębia paprykowego, czyli z gminy Przytyk i całej zachodniej część powiatu radomskiego już teraz martwią się, że zostaną bez pracowników na sezon wiosenny.

Rolnicy z regionu radomskiego mierzą się z poważnym brakiem rąk do pracy. Od początku roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu wpłynęło ponad tysiąc wniosków dotyczących pracy sezonowej cudzoziemców. 

- To jest największa liczba od trzech lat, czyli od 2018 roku, od początku obowiązywania tych procedur dotyczących zatrudniania cudzoziemców - tłumaczył Krzysztof Skomra z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Uprawy pod osłonami wymagają pracy ręcznej, a pracowników brakuje. - Nie ma tutaj prac, które można wykonać maszynowo - zbiór, pielęgnacja, podwiązywanie, plewienie, tak samo przygotowanie warzyw do sprzedaży - to wszystko, musimy wykonać własnoręcznie - tłumaczy Ewelina Szymczak, producentka papryki w rozmowie z TVP3. 

Stąd coraz częściej do pracy przy uprawie papryki zatrudniani są cudzoziemcy, głównie Ukraińcy

Więcej na TVP3.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI