Glifosat w żywności - szykują się wzmożone kontrole

$data.author.description Autor: dlahandlu.pl 15 września 2020 08:48

Glifosat w żywności - szykują się wzmożone kontrole Glifosat w żywności - po zeszłorocznych publikacjach szykuje się duża kontrola/ fot. shutterstock

W związku z problemami zgłaszanymi przez organizację konsumencką, jak również konieczność podjęcia działań urzędowych w Planie pobierania próbek na rok 2020 zaplanowany został pobór 270 nacelowanych próbek zbóż i przetworów zbożowo - mącznych do zbadania w kierunku glifosatu i innych pestycydów - podał Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu.

Asortyment produktów, które mają zostać przebadane obejmuje: kaszę jaglaną, płatki jaglane pełnoziarniste, kaszę gryczaną białą/prażoną, mąkę żytnią pełnoziarnistą, płatki owsiane pełnoziarniste, kaszę orkiszową, kaszę jęczmienną pęczak, płatki jęczmienne pełnoziarniste, mąkę pszenną pełnoziarnistą.

W 2017 r. zgodnie z planem organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej pobrały i zbadały próbki żyta/mąki żytniej, gruszek, marchwi, pomarańczy i ryżu na obecność glifosatu. W jednej próbce gruszek stwierdzono przekroczenie wartości dopuszczalnej dla glifosatu: wykryto 0,45±0,23 mg/kg (Najwyższy Dopuszczalny Poziom Pozostałości (NDP) = 0,1 mg/kg).

Natomiast w 2018 r. pobrano i zbadano w kierunku glifosatu próbki m.in. gruszek, jabłek, pszenicy, ziemniaków, malin, bakłażanów, i in. W żadnej z ww. próbek nie stwierdzono przekroczeń wartości NDP dla glifosatu.

Więcej w serwisie dlahandlu.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI