
W leśnictwie i rolnictwie w Europie od 1960 r. szkody spowodowane przez gatunki inwazyjne, takie jak szczur wędrowny i dziki królik szacuje się na ok. 116,61 mld euro.
Naukowcy z Instytutu Badawczego Senckenberg w Goerliz po raz pierwszy szczegółowo oceniła szkody gospodarcze powodowane przez gatunki obce w UE w ciągu ostatnich 60 lat. Do najbardziej wpływowych biologicznych najeźdźców należą: szczur wędrowny, dziki królik, owad opiętek jesionowy, gatunek płazińca Gyrodactylus salaris i roślina ambrozja.
Niemcy wraz z Wielką Brytanią, Hiszpanią i Francją są jednym z krajów szczególnie dotkniętych. W samych Niemczech obliczona minimalna wartość odnotowanych szkód wyniosła ponad 8,21 mld euro. Nie uwzględniono przy tym kosztów pośrednich, takich jak uszczerbek na zdrowiu spowodowany odchodami i wprowadzonymi chorobami oraz szkody ekologiczne.
Skala szkód jest prawdopodobnie nadal wyraźnie niedoszacowana, świadczą informacja z grupy badawczej, że w Niemczech zaledwie 28 z prawie 200 gatunków wymienionych, jako inwazyjne uznaje się za szkodliwe ekonomicznie. Wśród nich nie został uwzględniony na przykład szop pracz, którego populacja od lat szybko rośnie i powoduje wiele szkód ekologicznych i ekonomicznych.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,67 -0,15%
GBP
5,23 0,26%
USD
4,22 0,02%
ON
6,09 3 gr
LPG
2,95 -3 gr