×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gatunki inwazyjne sprawiły szkody w rolnictwie za 116 mld EUR

Autor: www.farmer.pl 10 sierpnia 2021 15:59

Gatunki inwazyjne sprawiły szkody w rolnictwie za 116 mld EUR Europa: Gatunki inwazyjne spowodowały szkody o wartości ponad 116 mld euro/fot. pixabay.com

W leśnictwie i rolnictwie w Europie od 1960 r. szkody spowodowane przez gatunki inwazyjne, takie jak szczur wędrowny i dziki królik szacuje się na ok. 116,61 mld euro.

Naukowcy z Instytutu Badawczego Senckenberg w Goerliz po raz pierwszy szczegółowo oceniła szkody gospodarcze powodowane przez gatunki obce w UE w ciągu ostatnich 60 lat. Do najbardziej wpływowych biologicznych najeźdźców należą: szczur wędrowny, dziki królik, owad opiętek jesionowy, gatunek płazińca Gyrodactylus salaris i  roślina ambrozja.

Niemcy wraz z Wielką Brytanią, Hiszpanią i Francją są jednym z krajów szczególnie dotkniętych. W samych Niemczech obliczona minimalna wartość odnotowanych szkód wyniosła ponad 8,21 mld euro. Nie uwzględniono  przy tym kosztów pośrednich, takich jak uszczerbek na zdrowiu spowodowany odchodami i wprowadzonymi chorobami oraz szkody ekologiczne.

Skala szkód jest prawdopodobnie nadal wyraźnie niedoszacowana, świadczą informacja z grupy badawczej, że w Niemczech zaledwie 28 z prawie 200 gatunków wymienionych, jako inwazyjne uznaje się za szkodliwe ekonomicznie. Wśród nich nie został uwzględniony na przykład szop pracz, którego populacja od lat szybko rośnie i powoduje wiele szkód ekologicznych i ekonomicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI