Filia Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Bielsku-Białej

Autor: PAP 01 marca 2021 14:19

Utworzenie w Bielsku-Białej filii Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi zapowiedział w poniedziałek minister rolnictwa Grzegorz Puda. "Chcemy promować kulturę polskiej wsi i pokazywać piękno regionu” – podkreślił.

"Wielu bielszczan, ale także mieszkańców Żywiecczyzny, czy powiatów cieszyńskiego i pszczyńskiego, zwracało uwagę, że Instytut mógłby mieć tutaj swoją lokalizację. (...) Mamy nadzieję, że stanie się to już w ciągu kilku tygodni" - powiedział Grzegorz Puda.

Minister przypomniał, że Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi "szerzy postawy patriotyczne i propaństwowe na terenach oddalonych od dużych miast". "Do głównych jego zadań należy badanie, popularyzowanie, dokumentowanie kultury ludności z obszarów wiejskich, współpraca z muzeami i jednostkami samorządowymi, szkołami wyższymi, itd. Chcemy pokazywać kulturę, tradycję i wartości chrześcijańskie wsi. (...) Filia, która powstanie w Bielsku-Białej będzie propagatorem kultury m.in. górali beskidzkich" - powiedział.

Szef resortu zapowiedział, że podjął już działania zmierzające do utworzenia filii w okolicy Bielska-Białej. "Najlepiej byłoby, aby lokalizacja znalazła się w którymś z miejsc, zajmowanym przez instytucje ministerstwa rolnictwa. Chcemy bowiem, by nie generowane były dodatkowe koszty. Są różne możliwości - siedziba ODR, KRUS, mamy szkołę ogrodniczą" - powiedział.

Grzegorz Puda przypomniał, że najbliższa filia Instytutu zlokalizowana jest w Częstochowie.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy premier Beaty Szydło i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 r. Zajmuje się nie tylko badaniami historycznymi, ale także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich, zarówno w kraju, jak i zagranicą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI