Europa w obliczu suszy. Sytuacja pogarsza się

Autor: PAP 23 sierpnia 2022 16:39

Europa w obliczu suszy. Sytuacja pogarsza się Prawie dwie trzecie Europy stoi w obliczu suszy lub zagrożenia suszą/ fot. shutterstock

Prawie dwie trzecie terytorium Europy obejmuje stan ostrzegawczy lub alarmowy w związku z suszą spowodowaną falą upałów i niskimi opadami - poinformowało we wtorek Europejskie Obserwatorium ds. Susz (EDO).

W sierpniowym raporcie EDO stwierdzono, że 47 proc. terytorium Europy znajduje się w stanie ostrzegawczym, z wyraźnym deficytem wilgoci w glebie, a 17 proc. - w stanie alarmowym, gdzie susza ma miejsce wpływ na roślinność.

Susza w Europie pogłębia się 

"Poważna susza, która dotyka wiele regionów Europy od początku roku, nabrała rozpędu i nasiliła się na początku sierpnia" - czytamy w raporcie.

Ucierpiały uprawy letnie, a plony kukurydzy w 2022 roku były niższe o 16 proc. niż średnia z poprzednich pięciu lat; plony soi i słonecznika spadły odpowiednio o 15 proc. i 12 proc.

Upały uderzają też w hydroelektrownie i innych producentów energii ze względu na brak wody do zasilania systemów chłodzenia, a także w żeglugę śródlądową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI