W roku 2022 Dzień Czosnku przypada na 19 kwietnia - informuje kalbi.
Właściwości lecznicze czosnku
Czosnek to lider w dziedzinie leczniczych roślin, jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje a nawet obniża ciśnienie krwi.
Jak podaje Wikipedia, spośród witamin w największej ilości obecna jest witamina C. Czosnek dostarcza również nieco witamin z grup B (zwłaszcza witaminy B1). Wśród składników mineralnych duża jest zawartość potasu, żelaza, magnezu i fosforu. Ząbki czosnku m.in. zawieraja także zawierają olejek lotny (zwany olejkiem czosnkowym) z alliiną i enzymem allinazą, który po roztarciu czosnku zamienia allinę w allicynę (sulfotlenek dwusiarczku allilu – związek o charakterystycznym zapachu i bakteriobójczych właściwościach) i kwas pirogronowy.
Czosnek jest warzywem o różnorodnym znaczeniu - może być wykorzystywany jako surowiec do przemysłu przetwórczego, m.in. do suszenia, marynowania, kiszenia, dla przemysłu farmaceutycznego, bądź spożywczego - bezpośrednio do spożycia.
Wiosenne sadzenie czosnku
Wiosenne sadzenie czosnku przeprowadza się przeważnie na początku kwietnia, w zależności od warunków pogodowych. Terminu sadzenia czosnku nie należy opóźniać, bowiem skutkuje to zmniejszeniem wielkości plonu. Powodzenie w uprawie zależy od zdrowotności materiału rozmnożeniowego - zaleca się sadzić czosnek pochodzący z kwalifikowanych plantacji. Ząbki na mniejszych powierzchniach sadzi się ręcznie, zaś na większych areałach za pomocą specjalnych sadzarek.
Plon z upraw wiosennych zbierany jest przeważnie w sierpniu lub we wrześniu.
Jesienna uprawa czosnku
Do sadzenia należy przeznaczyć duże, bądź średnie ząbki. Termin uprawy przypada na koniec września do połowy października. Z uprawy jesiennej można uzyskać dorodniejsze, o regularnym kształcie główki oraz większy plon ogólny.
Zbiór czosnku z uprawy jesiennej przeprowadza się zazwyczaj w lipcu.
Do pierwszego wyboru przeznacza się całe, twarde główki, o średnicy powyżej 3 cm, pokryte całkowicie łuską. Ponadto powinny być one wyrównane pod względem zabarwienia i kształtu.
Jak wiadomo, konsumenci preferują czosnek z krajowych upraw, niż produkt importowany, co dodatkowo przemawia za rozpowszechnieniem upraw tego warzywa.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Komentarze