×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dynia to owoc czy warzywo?

Autor: www.sadyogrody.pl 31 stycznia 2023 11:44

Dynia to owoc czy warzywo? Dynia to owoc czy warzywo?/ fot.shutterstock.com

Dynia to owoc czy warzywo? Prawda o dyni nie jest oczywista i dla wielu będzie zaskoczeniem. Skąd pochodzi, gdzie jest uprawiana i jakie ma właściwości odżywcze?

Pochodzenie dyni

Dynia to roślina pochodząca z rodziny dyniowatych. Jest rośliną jednoroczną, pochodzącą ze strefy klimatu gorącego i ciepłego Ameryki. Uprawiana jest obecnie niemal na całym świecie w kilkunastu gatunkach. Wyróżniamy dynie zarówno ozdobne, jak i jadalne.

Dynia to owoc czy warzywo?

Dla wielu oczywistym jest, że dynia jest warzywem. Także w sklepach znajdziemy ją właśnie w dziale z warzywami. Jednak wiele osób jest w błędzie, gdyż pod względem botanicznym dynia jest owocem!

Pomiędzy rozłożystymi liśćmi wyrastają jadalne owoce dyni, które nazywane są… jagodami. Dlatego dynia jest owocem. Owoce dyni są jadalne i mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. Ich kształt może być kulisty, cylindryczny lub gruszkowaty. Wewnątrz znajduje się miąższ oraz pestki, z zewnątrz skóra.

Dynia - wartości odżywcze

Dynia jest rośliną bogatą w karoten oraz witaminę C, niektóre witaminy z grupy B a także witaminy K i E. Zawiera minerały takie jak potas, fosfor oraz cynk. Jest tez bogactwem błonnika. W dyni nie brakuje również błonnika, który wpływa korzystnie na układ trawienny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI