Duże zagrożenie pożarowe w lasach w połowie kraju

Autor: PAP 13 maja 2021 11:47

Duże zagrożenie pożarowe w lasach w połowie kraju W połowie kraju panuje duży poziom zagrożenia pożarowego/ fot. shutterstock

Duże zagrożenie pożarowe występuje w północno-wschodniej, centralnej oraz południowo-wschodniej części Polski - poinformował w środę Instytut Badawczy Leśnictwa.

Z mapy umieszczonej na stronie IBL wynika, że alertem o dużym zagrożeniu pożarowym objęto znaczną część Pomorza, Warmię i Mazury, Podlasie (bez wschodniej części), Mazowsze (na północy woj. jest częściowo zagrożenie średnie), Łódzkie, Świętokrzyskie, Lubelszczyznę oraz część Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje w większości średni poziom zagrożenia pożarowego. Tylko w niektórych miejscach kraju, jak np. na zachodzie woj. zachodniopomorskiego i na południu Dolnego Śląska zagrożenie jest małe.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI