Według komunikatu prasowego IMGW podobnie wysokie temperatury co w kwietniu tego roku występują jedynie kilka razy na sto lat. Zdaniem synoptyków warunki te można określić mianem zagrożenia klimatycznego.

"Dzięki danym z ostatnich 30 lat wiemy, jaka powinna być przeciętna temperatura w tym okresie roku. Prognoza pogody na 14 kwietnia jest zdarzeniem niecodziennym - temperatura tego dnia miejscami może dojść nawet do 20 stopni Celsjusza" - powiedział dr Michał Marosz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda sprzyja przeziębieniom 

"Taka pogoda sprzyja przeziębieniom: rano potrafi być bardzo zimno, w ciągu dnia natomiast temperatura szybko rośnie. Ludzie nie wiedzą, jak ubrać się w sposób stosowny do pogody" - dodał.

Przeciętne warunki termiczne w kwietniu wahają się między ok. 8 a 13 stopniami Celsjusza. Tymczasem prognozy na tegoroczny kwiecień wskazują, że w całej Polsce wartości temperatury maksymalnej będą znacznie wyższe; ma to związek z napływem ciepłego powietrza z południowego zachodu.

IMGW przewiduje, że wahania temperatur mogą wynieść nawet do 8 st. C.

Najwyższe wartości (20 st.C bądź więcej) wystąpią w Zielonej Górze, Wrocławiu i Legnicy. Skoków temperatur nie będzie jedynie w Bieszczadach, Tatrach, okolicach Elbląga oraz na wąskim pasie od Gorzowa Wielkopolskiego po Chojnice.